Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit se výrazně dotkne i Česka. Firmy se bojí negativního dopadu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Více než polovina českých malých a středních firem očekává, že odchod Velké Británie z EU bude mít na českou ekonomiku negativní vliv. Naopak pozitivní dopad tzv. brexitu očekávají tři procenta dotázaných. Zhruba 37 procent firem žádnou změnu neočekává. Vyplývá to z průzkumu mezi 400 firmami v Indexu očekávání firem ČSOB. Zároveň se podle průzkumu tři čtvrtiny firem domnívají, že by ČR neměla z EU vystupovat.

"Postoji většiny firem se nelze příliš divit. Británie je velmi významným přímým i nepřímým obchodním partnerem ČR a pokles obchodní výměny jsme zaznamenali ve statistikách již loni," uvedl výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš upozornil, že dopad eventuálního brexitu bez dohody (tzv. tvrdý brexit) na ekonomiku eurozóny a Česka je velice nejistý. "Naše alternativní scénáře tvrdého brexitu sice vždy ukazují na nižší české HDP a slabší korunu, odchylka od základního scénáře ovšem kriticky závisí na velikosti a délce počátečních šoků. Inflace by se naopak v alternativních brexitových scénářích příliš neměnila," uvedl.

Britská premiérka Theresa Mayová dnes podle deníku The Sun navrhne kabinetu formálně vyloučit odchod Spojeného království z Evropské unie k 29. březnu bez dohody. Takové prohlášení by otevřelo cestu k odkladu brexitu, pokud britský parlament v nadcházejících dvou týdnech dohodu neschválí.

Britský parlament již jednou dohodu odmítl. Kontroverzní částí je takzvaná irská pojistka, která má zabránit klasickým hraničním kontrolám mezi Irskem a Severním Irskem. Mayová se nyní snaží s EU dojednat změny, Brusel ale text dohody měnit nehodlá.

Témata:  Brexit ekonomika Velká Británie Česko

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 10:42

Studená sprcha, americká ekonomika za první čtvrtletí letošního roku vzrostla jen o 1,6 %

KOMENTÁŘ Tomáše Volfa: Nižší tempo ekonomického růstu v překladu znamená, že Fed může začít snižovat sazby dříve, než se dosud čekalo. Možnost nižších sazeb v dřívějším termínu bude znamenat ztráty pro americkou měnu, která po zveřejnění osciluje kolem 23,50 USDCZK, a 1,0705 EURUSD.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.