Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Světové hospodářské klima je nejhorší za sedm let, uvádí institut Ifo

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Světové hospodářské klima se v letošním prvním čtvrtletí opět zhoršilo, a to už čtvrtý kvartál v řadě. Je na tom nyní nejhůře za posledních více než sedm let, i když analytici na něj nahlížejí stále mírně pozitivně. Uvedl to dnes německý ekonomický institut Ifo. Jeho index světového klimatu na první čtvrtletí klesl na minus 13,1 bodu z předchozích minus 2,2 bodu.

"Světová konjunktura stále více ochabuje," uvedl prezident institutu Ifo Clemens Fuest. Na 1300 odborníků ze 122 zemí zhodnotilo v anketě institutu výrazně pesimističtěji jak současnou situaci, tak výhled. V budoucnu očekávají slabší růst soukromé spotřeby, investic i světového obchodu.

Obzvlášť silné zhoršení hospodářského klimatu vykázaly rozvinuté ekonomiky, v čele se Spojenými státy. Tam je horší jak hodnocení současné situace, tak hodnocení očekávání. "Ale i v případě Evropské unie experti svá hodnocení revidovali výrazně směrem dolů," dodal Fuest.

Zřetelné zhoršení hospodářského klimatu hlásí také Blízký východ a severní Afrika. Naopak v rozvíjejících se zemích zůstalo ekonomické klima beze změn, když v předchozích dvou kvartálech pokaždé výrazně kleslo.

Celosvětový hrubý domácí produkt (HDP) by se letos podle lednové prognózy Mezinárodního měnového fondu (MMF) měl zvýšit o 3,5 procenta a příští rok přidat 3,6 procenta. Ještě loni v říjnu MMF uváděl pro oba roky růst o 3,7 procenta, tedy stejný jako loni.

Témata:  ekonomika svět mrakodrapy

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 10:42

Studená sprcha, americká ekonomika za první čtvrtletí letošního roku vzrostla jen o 1,6 %

KOMENTÁŘ Tomáše Volfa: Nižší tempo ekonomického růstu v překladu znamená, že Fed může začít snižovat sazby dříve, než se dosud čekalo. Možnost nižších sazeb v dřívějším termínu bude znamenat ztráty pro americkou měnu, která po zveřejnění osciluje kolem 23,50 USDCZK, a 1,0705 EURUSD.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.