Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mnozí Češi mají blokované platební karty. Důvodem je insolvence německé firmy Wirecard

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Jeden z největších finančních skandálů v dějinách Německa má dopad i na mnohé Čechy“ nemohou platit svými kartami.

Platební karty vydávané společností Wirecard jsou totiž od pátku blokovány. Společnost je po odhalení rozsáhlého falšování tržeb v insolvenci. Britský regulační úřad ji včera odejmul bankovní licenci, takže není možné dále využívat platební karty, které byly prostřednictvím Wirecardu vydávány. Po odejmutí licence karty totiž Wirecard od svých systémů odpojily celosvětově klíčové karetní společnosti Visa a MasterCard.

Od pátečního odpoledne proto například přestaly fungovat desítky tisíc karet tuzemského startupu Twisto, která poskytuje hlavně odložené platby na internetu. Účet u Twista má 140 tisíc lidí. Problémy mají i platební karty společnosti Fidoo, zabývající se firemními financemi, která patří do skupiny tuzemské pojišťovny Direct.

Přes Wirecard funguje i platební terminál O2 eKasa, který tak nově nepřijímá platební karty. „Společnost Wirecard vyhlásila insolvenci a dne 26. června 2020 v 18:00 hod. nás informovala, že brzy dojde k pozastavení poskytování služby přijímání plateb kartou, kterou využívají někteří zákazníci služby O2 eKasa,“ sdělila firma svým klientům.

V celé Evropě mají kvůli pádu Wirecardu kartu dnes zablokovánu řádově miliony lidí.

Kolaps Wirecardu začal minulý týden, když její auditoři uvedli, že firmě chybí v přepočtu přes 50 miliard korun, které přitom vykazovala ve svém účetnictví. Část německých politiků žádá kvůli skandálu hlavu šéfa finančního regulačního orgánu BaFin.

Témata:  platební karty

Aktuálně se děje

27. dubna 2024 1:46

První oběti: Tesla propustí v Nevadě 693 zaměstnanců

Tesla hodlá propustit 693 zaměstnanců ve svých zařízeních v Sparks v Nevadě, jak ukázalo vládní oznámení. Tento krok je součástí plánu automobilky na snížení více než 10 % své celosvětové pracovní síly, který přichází v době poklesu prodejů a vzrůstající konkurence.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Výnos dluhopisů v únoru klesl z lednových 8,43 % na 8,01 %

KOMENTÁŘ Vladimíra Pikory: Vážený průměrný výnos se v únoru choval tak, jak jsme čekali. Po nelogickém lednovém navýšení začal klesat, když se dostal z lednových 8,43 na 8,01 %. Očekávám, že vzhledem k tomu, že centrální banka znovu snížila sazby a nejspíš tak učiní znovu, bude vážený průměr klesat pod 7 %. Koncem roku by mě nepřekvapil výnos ani pod 6 %. Vyplývá to z údajů Srovnávače dluhopisů, největšího dluhopisového portálu v České republice.