Jak a proč investovat do dluhopisů. Na co si dát pozor?

V posledních letech získávají na oblibě dluhopisy českých firem. Oproti méně rizikovým státním dluhopisům nabízejí velmi slušný výnos. Firemní dluhopisy jsou navíc cenově dostupné, k jejich nákupu mnohdy stačí nižší desítky tisíc korun. Jaké možnosti má český dluhopisový investor? A na co si musí dát pozor?

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Troška otevřeně: Rozdrcená páteř, umírání, samota! - anotační obrázek
Troška otevřeně: Rozdrcená páteř, umírání, samota!

Není žádným tajemstvím, že se Češi do rizikovějších investic příliš nehrnou. Když přemýšlejí o zhodnocení svých úspor, většinou hledají zajímavý výnos a současně minimální riziko. Problém je, že takové příležitosti prakticky neexistují. Například u bezpečných spořicích a termínovaných vkladů sice máte jistotu navrácení původně vložené částky (vklady jsou ze zákona pojištěny), ale roční zhodnocení je minimální, obvykle v zanedbatelných jednotkách procent. Pokud chcete získat ze svých úspor více, budete se muset poohlédnout po rizikovějších příležitostech. Mezi ně patří například dluhopisy.

Podílové fondy nabízejí mix dluhopisů

Dluhopis je cenný papír, který zavazuje vydavatele dluhopisu (takzvaného emitenta) vyplatit jeho majiteli vypůjčenou částku včetně úroku, a to v předem dohodnutém termínu. „K dluhopisům se dostanou lidé nejčastěji prostřednictvím dluhopisových podílových fondů. Hned po fondech peněžního trhu patří mezi nejméně rizikové,“ uvádí Miloslav Kufa, finanční ředitel finanční skupiny Ramfin. Dluhopisy jsou v určité míře zastoupeny i ve smíšených fondech. Tyto fondy mohou investovat do dluhopisů vydaných různými státy, obcemi i firmami. Jednotlivé dluhopisy v portfoliu fondu se liší nejen rizikovostí, ale i očekávaným výnosem, dobou splatnosti nebo měnou. „Obecně jsou za rizikovější považovány firemní dluhopisy, současně však slibují vyšší výnos. Naopak státní dluhopisy patří mezi nejbezpečnější,“ dodává Miloslav Kufa.

Jednou z výhod investice do podílových fondů je vysoká diverzifikace, což znamená, že jsou peníze spravované fondem rozloženy do několika desítek různých dluhopisů. Nespornou výhodou je také možnost investovat pravidelně velmi nízké částky nebo možnost podílové listy fondu kdykoli prodat. Zprostředkování investic do fondů nabízejí tuzemské banky, finančně poradenské společnosti i samostatní investiční poradci.

Individuální nákup dluhopisů

V posledních letech se na českém trhu rozrostla nabídka českých firemních dluhopisů. Peníze můžete půjčit například firmě, která plánuje rozšířit výrobu, postavit bytový dům, hotel, potřebuje nakoupit zásoby nebo vyvíjí unikátní software. Nabídka dluhopisů je opravdu velmi pestrá. Výnosy jdou ruku v ruce s rizikovostí a najdou se emise s výnosem atakujícím hranici 10 %.

Pokud vás láká myšlenka investovat do dluhopisů samostatně, zajímejte se především o to, komu půjčujete. „Největším rizikem je totiž situace, kdy vám firma peníze nevrátí. Může se stát, že plánovaný podnikatelský záměr nevyjde a firma se dostane do problémů se splácením,“ upozorňuje Roman Outrata z finanční skupiny Ramfin. V lepším případě se vám podaří dohodnout na postupných splátkách, v horším budete čekat, co zbude při rozprodeji majetku firmy. „Problémem u dluhopisů malých firem může být i likvidita. V případě požadavku dřívějšího prodeje se nenajde nikdo, kdo by dluhopisy odkoupil,“ dodává Roman Outrata.

Diskuze: Jak a proč investovat do dluhopisů. Na co si dát pozor?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Sezona zmrzliny je tady. Jaké budou trendy?

25.04.2018 14:53 S příchodem teplého počasí začíná i sezona zmrzliny. Na zákazníky čeká řada nových příchutí oblíbených značek, na své si přijdou i vyznavači zdravého životního stylu, protože i v případě zmrzlin se…

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 26. dubna

25.04.2018 12:44 Přes naše území bude v noci postupovat studená fronta, počasí zejména na jihovýchodě území ovlivní frontální vlna. Během dne se od západu nad naše území rozšíří tlaková výše, informuje ČHMÚ.

Stávka na letišti. Jak v takových situacích postupovat?

25.04.2018 11:40 V posledních týdnech se poměrně hojně začínají vyskytovat zprávy o chystaných či probíhajících stávkách v letecké dopravě. Kvůli nim pak dochází ke zrušení desítek či stovek letů. Jak by se měl…

Lidé potřebují vitamin B12. Máte ho dostatek i vy?

25.04.2018 11:20 Aktualizováno Většina z nás se soustředí především na makro složení naší stravy – hlídáme si sacharidy, tuky, bílkoviny. Zapomínáme však na důležité minerály a vitaminy, které se podílejí na fyziologické funkci…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky