Jak a proč investovat do dluhopisů. Na co si dát pozor?

V posledních letech získávají na oblibě dluhopisy českých firem. Oproti méně rizikovým státním dluhopisům nabízejí velmi slušný výnos. Firemní dluhopisy jsou navíc cenově dostupné, k jejich nákupu mnohdy stačí nižší desítky tisíc korun. Jaké možnosti má český dluhopisový investor? A na co si musí dát pozor?

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Sympatická Marie Doležalová slaví. A takhle jí to sluší - anotační obrázek
Sympatická Marie Doležalová slaví. A takhle jí to sluší

Není žádným tajemstvím, že se Češi do rizikovějších investic příliš nehrnou. Když přemýšlejí o zhodnocení svých úspor, většinou hledají zajímavý výnos a současně minimální riziko. Problém je, že takové příležitosti prakticky neexistují. Například u bezpečných spořicích a termínovaných vkladů sice máte jistotu navrácení původně vložené částky (vklady jsou ze zákona pojištěny), ale roční zhodnocení je minimální, obvykle v zanedbatelných jednotkách procent. Pokud chcete získat ze svých úspor více, budete se muset poohlédnout po rizikovějších příležitostech. Mezi ně patří například dluhopisy.

Podílové fondy nabízejí mix dluhopisů

Dluhopis je cenný papír, který zavazuje vydavatele dluhopisu (takzvaného emitenta) vyplatit jeho majiteli vypůjčenou částku včetně úroku, a to v předem dohodnutém termínu. „K dluhopisům se dostanou lidé nejčastěji prostřednictvím dluhopisových podílových fondů. Hned po fondech peněžního trhu patří mezi nejméně rizikové,“ uvádí Miloslav Kufa, finanční ředitel finanční skupiny Ramfin. Dluhopisy jsou v určité míře zastoupeny i ve smíšených fondech. Tyto fondy mohou investovat do dluhopisů vydaných různými státy, obcemi i firmami. Jednotlivé dluhopisy v portfoliu fondu se liší nejen rizikovostí, ale i očekávaným výnosem, dobou splatnosti nebo měnou. „Obecně jsou za rizikovější považovány firemní dluhopisy, současně však slibují vyšší výnos. Naopak státní dluhopisy patří mezi nejbezpečnější,“ dodává Miloslav Kufa.

Jednou z výhod investice do podílových fondů je vysoká diverzifikace, což znamená, že jsou peníze spravované fondem rozloženy do několika desítek různých dluhopisů. Nespornou výhodou je také možnost investovat pravidelně velmi nízké částky nebo možnost podílové listy fondu kdykoli prodat. Zprostředkování investic do fondů nabízejí tuzemské banky, finančně poradenské společnosti i samostatní investiční poradci.

Individuální nákup dluhopisů

V posledních letech se na českém trhu rozrostla nabídka českých firemních dluhopisů. Peníze můžete půjčit například firmě, která plánuje rozšířit výrobu, postavit bytový dům, hotel, potřebuje nakoupit zásoby nebo vyvíjí unikátní software. Nabídka dluhopisů je opravdu velmi pestrá. Výnosy jdou ruku v ruce s rizikovostí a najdou se emise s výnosem atakujícím hranici 10 %.

Pokud vás láká myšlenka investovat do dluhopisů samostatně, zajímejte se především o to, komu půjčujete. „Největším rizikem je totiž situace, kdy vám firma peníze nevrátí. Může se stát, že plánovaný podnikatelský záměr nevyjde a firma se dostane do problémů se splácením,“ upozorňuje Roman Outrata z finanční skupiny Ramfin. V lepším případě se vám podaří dohodnout na postupných splátkách, v horším budete čekat, co zbude při rozprodeji majetku firmy. „Problémem u dluhopisů malých firem může být i likvidita. V případě požadavku dřívějšího prodeje se nenajde nikdo, kdo by dluhopisy odkoupil,“ dodává Roman Outrata.

Diskuze: Jak a proč investovat do dluhopisů. Na co si dát pozor?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Vyplatí se koupě bytu jako investice? Ne vždy tomu tak je

23.01.2018 18:31 Investovat do bydlení určeného k pronájmu bylo v posledních letech velice populární. Sazby hypoték byly v minulém období na historických minimech a ceny nemovitostí šly nahoru jen pozvolna. Zpřísnění…

Sjednejte si povinné ručení online a ušetřete nejen 10 % z…

23.01.2018 16:50 PR článek - Vlastníte-li automobil, pak se bez povinného ručení neobejdete. Jedná se o zákonné pojištění, bez kterého nelze vyjet na silnici. Výhodou ale je, že ho najdete v nabídce téměř každé…

Kdo může žádat o oddlužení a jak probíhá?

23.01.2018 14:38 Od 1. ledna 2018 platí nová pravidla pro výpočet srážek z příjmů dlužníka v osobním bankrotu. Jejich výše závisí na příjmech dlužníka, počtu vyživovaných osob a dále výši životního minima a…

Prodáváte zboží do USA nebo zemí EU přes Amazon? Ohlídejte…

23.01.2018 12:48 Řada tuzemských firem či živnostníků prodává své zboží či produkty do USA či zemí Evropské unie přes Amazon či obdobný distribuční kanál. V řadě případů se však k těmto obchodním aktivitám váže…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky