Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dlouhodobé uzavření škol může vést k poklesu vzdělanosti, obávají se učitelé

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Dlouhodobé uzavření škol a přechod na distanční výuku by podle učitelů mohl znamenat výrazný pokles vzdělanosti dětí. Některé předměty se podle pedagogů nedají učit na dálku plnohodnotně. Těžko jde distančně nahradit také praktickou výuku. V tiskových zprávách to dnes uvedli zástupci spolku Učitelská platforma, který sdružuje asi 300 vyučujících, a pražské Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT).

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v neděli v televizi Prima, řekl, že je pravděpodobný přechod středních škol na dálkovou výuku. Na vysokých školách by měla distanční výuka platit alespoň měsíc. O opatřeních na školách dnes Prymula jedná s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO).

Podle spolku Učitelská platforma hrozí, že žáci středních odborných škol a učilišť přijdou i o praktickou výuku, kterou lze velmi těžko nahradit distančním vzděláváním. U některých učebních oborů přitom praktická výuka tvoří až polovinu vyučovací doby. Měla by se proto určit pravidla, za jakých by mohla být praxe zachována, míní zástupci spolku. Podle nich by se mohlo jednat například o početně uzavřené skupiny žáků. Platforma připomněla, že podobnou výjimku pro praktický výcvik již v současnosti mají vysoké školy, kde se ho mohou účastnit skupiny nanejvýš 15 lidí.

Podle ředitele SSŠVT Martina Vodičky může výuka on-line fungovat dobře jen po kratší dobu, případně může být doplňkem prezenčního studia nebo ke konzultacím s učiteli. "Ani do budoucna ji však nevidím jako plnohodnotnou náhražku klasické výuky," řekl.

Podle něj se při karanténě několika tříd ve škole tento měsíc ukázalo, že zejména studenti prvních ročníků mají problémy s adaptací na distanční vzdělávání. Jen málo z nich se na základní škole na jaře setkalo s výukou na dálku, která by kopírovala běžný rozvrh hodin v online režimu, vysvětlil Vodička. "Pokud by se školy zavřely na delší dobu, úroveň znalostí současných žáků se nevratně sníží," řekl.

Počty uzavřených škol se nadále zvyšují. Radiožurnál ve čtvrtek uvedl, že podle informací z ministerstva školství bylo kvůli výskytu koronaviru zcela uzavřeno přes 70 škol v Česku a dalších 490 mělo v karanténě minimálně jednu třídu.

Občanská iniciativa KoroNERV-20 složená z expertů napříč různými obory dnes vyzvala vládu, aby při uzavírání škol vycházela z jasně zveřejněných dat. Podle iniciativy není například jisté, že se žáci nakazili ve škole. Nepochopitelné by bylo také zavírat školy a nechat sportovní akce do 1000 lidí v uzavřených prostorech, uvádějí členové iniciativy v tiskové zprávě.

V Česku je podle dat ministerstva školství zhruba 1300 středních škol, do kterých chodí přibližně 420.000 žáků. Ve středních školách pracuje kolem 46.500 učitelů.

Témata:  školství Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

29. dubna 2024 8:04

27. dubna 2024 15:57

Češi opět nakupují byty. Je to nečekané překvapení

Chuť Čechů na nákup nemovitostí opět vzrostla. V Praze, hlavním realitním trhu, developeři v prvním čtvrtletí prodali 1600 nových bytů, což je nejvyšší počet za poslední tři roky. Růst poptávky je patrný i v jiných oblastech; například v Brně se zájem v prvním čtvrtletí zvýšil více než dvojnásobně ve srovnání s předchozím rokem. Tento trend vede k zastavení poklesu cen bytů, a letos se pravděpodobně ceny opět zvýší. Tuto informaci zveřejnil server novinky.cz.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy