Migranti v Německu? Necítí se vítáni. Policie mě neustále kontroluje kvůli vzhledu, zlobí se dívka

Americká novinářka Sandhya Kambhampatiová se přestěhovala do Berlína. Za devět měsíců života v Evropě byla podle svých slov kvůli vzhledu zatím třiadvacetkrát kontrolována policií. Teď se proto věnuje vyšetřování toho, co označuje za „rasové profilování v Německu“, Zároveň chce zveřejněním svého příběhu povzbudit další lidi, kteří se setkali se stejným zacházením, aby se přihlásili.

Diskuse: 2

uprchlíci, ilustrační fotografie
reklama

Poprvé čtyřiadvacetiletou dívku tmavší pleti zastavil důstojník v Berlíně ve chvíli, kdy si šla ráno zaběhat do parku. Zeptal se jí, co dělá, kde bydlí a chtěl, aby předložila doklad totožnosti. Když mu řekla, že má jen klíče, varoval ji, aby nosila doklady a nechal ji jít. Jak uvedla pro server The Local, nejprve si myslela, že jde o jednorázovou událost.

Pak byla policií zastavena podruhé. „V tu chvíli jsem byla unavená, upřimně jsem ani nevěděla, co se děje,“ uvedla. Když se to stalo potřetí, věděla prý, že něco není v pořádku. „Myslela jsem si, že je to nepříjemné. Teď je to čím dál více frustrující. Nebylo to jenom jednou nebo dvakrát,“ říká mladá novinářka.

Za devět měsíců života v Berlíně byla už kontrolována více než dvacetkrát - při cestě do muzea, na stanici metra, nebo když byla se skupinou bílých přátel. „Opravdu se pak cítíte jako outsider. Nikdy jsem se tak necítila, až teď v Německu. Necítím se tady vítána a to mi vadí ze všeho nejvíc. Myslím si, že je to především kvůli velkému počtu uprchlíků, kteří přichází do země. Od některých jsem slyšela, že jsou profilováni podle rasy a že se tu necítí jako doma. Měli by se tu cítit jako doma,“ uvádí Kambhampatiov

Novinářka se rozhodla, že se na věc více zaměří. Setkala se s tiskovým mluvčím berlínské policie, který se jí omluvil a uvedl, že kontroly by mohly být vnímány jako nezákonné. Zároveň dodal, že strážníci přece nebudou kontrolovat „blond, německy vypadající osoby“. Později ale svoje slova vzal zpět. 

Kambhampatiová vyrostla v New Jersey a studovala v Ohiu, s diskriminací se prý už setkala i v USA. Podle ní v obou zemích eexistují podobné problémy spojené s rasismem. Ale zároveň se podle ní zdá, že na věc má vliv také různá imigrační historie obou zemí. „V Německu si mnoho lidí na základě mé barvy pleti myslí, že jsem z Indie, spíše než z USA," vysvětlila.

„Někteří lidé, se kterými jsem mluvila, zažili v Německu rasové profilování. Setkávají se s tím celý život ... a stále nemají pocit, že nejsou vítáni v německé společnosti. A to z velké části proto, že jsou zastavováni a žádáni, aby prokázali svou totožnost,“ vysvětluje.

Jak poukazuje server, otázku možného rasismu v zemi vyvolaly také policejní zásahy o silvestrovské noci. Policie vyslechla a prověřila zhruba 650 mužů převážně severoafrického původu. Více než stovku z nich preventivně zadržela. Podle kritiků kontrolovali strážci zákona lidi jen podle jejich vzhledu a k popisu osob ze severní Afriky použili slovo „Nafris", jež může být vnímáno jako urážlivé.

Diskuze: Migranti v Německu? Necítí se vítáni. Policie mě neustále kontroluje kvůli vzhledu, zlobí se dívka

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 2, poslední 30.11.-0001 00:00 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 2 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Jak se zvýší splátka? Brzy budou končit fixace…

20.09.2017 09:09 Úrokové sazby v poslední době vzrostly nejvíce u hypoték, kde poměr výše úvěru k hodnotě zástavy (LTV) přesahuje 80 %. Může za to omezení ze strany České národní banky (ČNB). Končí-li vám v…

Uvažujete o změně zdravotní pojišťovny? Pak je za minutu…

19.09.2017 16:25 Aktualizováno Zvažujete-li změnu své zdravotní pojišťovny, vězte, že už máte doslova jen pár dní na vyřízení potřebných formalit. Nejbližší přestupní termín je totiž leden 2018, takže pokud chcete být od Nového…

Banky nabízejí hypotéky se slevou. Kde lze ušetřit a jak se…

19.09.2017 13:19 Hypoteční sezóna míří k vrcholu a akční nabídky rostou jako houby po dešti. Jak vypadá aktuální nabídka zvýhodněných hypoték, kde lze ušetřit a jak se v cenách hypoték zorientovat?

Odcházíte z práce? Zjistěte, kdy máte nárok na odstupné

19.09.2017 11:55 Důvody pro odchod ze zaměstnání mohou být různé. Na straně zaměstnanců je častou motivací lepší finanční nabídka či kariérní postup, ale důležitou roli hrají také zajímavé benefity, pracovní kolektiv…

Související:

reklama

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky