Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Touha bydlet ve vlastním nezmizela. Investoři jen vyčkávají na příznivější podmínky financování

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Rok 2023 je pro stavebnictví obdobím postupné stabilizace. Jeho první polovina se sice nesla ve znamení útlumu, nyní však přichází první pozitivní impulsy a ve druhém pololetí společnost Wienerberger očekává křehký růst poptávky. Už nyní totiž spouštěče mnohých obav ohledně investic do bydlení, jako například dřívější vysoké ceny energií, rostoucí inflace nebo úrokové sazby hypoték, ztrácejí na síle, a tak může nadcházející období přinést investorům dobré podmínky pro realizaci bydlení.

Dosáhnout na vlastní bydlení bylo v nedávné době mimořádně obtížné, pro mnoho investorů dokonce téměř nemožné. Přísné podmínky pro získání hypotéky a vysoké ceny energií šly ruku v ruce s inflací. To zdražilo i stavební práce a materiály. Češi se přesto svého snu o vlastním bydlení nevzdávají.

Útlum na stavebním trhu se v uplynulém půlroce projevil v úbytku nově vydaných stavebních povolení, jejichž počet za prvních šest měsíců letošního roku klesl o 33 %. To se odrazilo v ochlazení stavební produkce.

„Pokles zájmu se však překvapivě neprojevil na počtu kalkulací stavebních materiálů. Na základě nasbíraných dat můžeme konstatovat, že v případě značky Porotherm je počet zpracovaných kalkulací na úrovni předchozích let. V případě značky Tondach zájem dokonce pozitivně stoupá. Touha bydlet ve vlastním či zrekonstruovat svou nemovitost tak nezmizela. Investoři jen vyčkávají na příznivější podmínky financování,“ popisuje Kamil Jeřábek, generální ředitel společnosti Wienerberger, která patří mezi přední dodavatele pálených cihel a střešních tašek.

Na podzim by se podle něj měla situace na trhu stabilizovat. Už nyní totiž spouštěče mnohých obav ohledně investic do bydlení ztrácejí na síle.

„Druhá polovina letošního roku může investorům přinést dobré podmínky na realizaci bydlení. Opatrně optimistický trh má jasného vítěze. Zákazníka. Ten může vybírat ze široké palety produktů a očekávat dostupnost stavebních materiálů, plynulost zásobování a dostatečné kapacity řemeslníků. Investoři tak mohou čekat individuální přístup, kratší čekací lhůty a maximální plnění svých potřeb,“ říká Kamil Jeřábek.

Mezi zásadní otázky, které stavitelé řeší, patří stále nákup materiálu. „Růst cen stavebních materiálů se po několika měsících zastavil, a některé dokonce zlevňují, nicméně tento pokles není plošný. Signály z trhu, s ohledem na meziroční růst výrobních nákladů, jsou zřejmé – materiály výrazně levnější nebudou, a to ani s výhledem do roku 2024,“ dodává Kamil Jeřábek.

Témata:  hypotéky bydlení

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:28

15. května 2024 9:12

Bidenova obchodní válka s Čínou je bouří ve sklenici vody. Světové akcie včera pokořily historický rekord

Ukazatel výkonu všech akciových trhů ve světě – MSCI All Country World Index – včera pokořil svůj historický rekord. Prodloužil přitom sérii růstových dní, takže ta je nyní nejdelší od letošního ledna. Přitom americká administrativa prezidenta Joea Bidena se uchýlila ke svému dosud nejzásadnějšímu navýšení cel na dovoz do USA z Číny, jímž navázala na obdobné, ovšem razantnější kroky předchozí administrativy Donalda Trumpa. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Praská realitní bublina v Číně, Peking v obavě stupňuje svoji odezvu. Ohrožené je i Česko

Na čínském realitním trhu jde do tuhého. Peking totiž dnes přišel s dosud nejrazantnějšími zásahy, jež mají zvrátit zrychlující – a vlastně již rekordní – propad cen nemovitostí. Zejména dochází k odstranění administrativně vynucované spodní hranice – jakési „podlahy“ – hypotečních sazeb. Současně se Peking snaží podnítit místní vlády v jednotlivých čínských provinciích, aby domy vykupovaly a přetvářely je v sociálně dostupné bydlení.