Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi opět nakupují byty. Je to nečekané překvapení

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Chuť Čechů na nákup nemovitostí opět vzrostla. V Praze, hlavním realitním trhu, developeři v prvním čtvrtletí prodali 1600 nových bytů, což je nejvyšší počet za poslední tři roky. Růst poptávky je patrný i v jiných oblastech; například v Brně se zájem v prvním čtvrtletí zvýšil více než dvojnásobně ve srovnání s předchozím rokem. Tento trend vede k zastavení poklesu cen bytů, a letos se pravděpodobně ceny opět zvýší. Tuto informaci zveřejnil server novinky.cz.

„Počet prodaných bytů mě překvapil. Čekal jsem, že to bude podobné jako v posledním kvartálu loňského roku, tedy zhruba 1300 bytů,“ řekl Petr Michálek, předseda představenstva společnosti Skanska Residential.

Společnost společně s dalšími dvěma developerskými firmami, Central Group a Trigema, provádí analýzy bytového trhu. Ani zástupci těchto společností neočekávali takový nárůst čísel.

Od ledna do konce března se v Praze prodalo 2,5krát více bytů než v předchozím roce, což je výrazný nárůst. I když loňská čísla byla velmi nízká, letošní prodeje představují zajímavý trend v porovnání s posledními deseti lety. Podobně vysoký prodejní výkon byl zaznamenán pouze v letech 2015 a 2016, kdy se trh vzpamatoval z finanční krize, a v roce 2021, kdy pomohly extrémně levné hypotéky.

Tento trend potvrzují i údaje zveřejněné brněnskou developerskou společností Trikaya před dvěma týdny. V Brně se během prvních tří měsíců roku prodalo 246 bytů, což odpovídá situaci před pandemií covidu-19.

Michálek poznamenal, že prodeje bytů byly podpořeny jak odloženou poptávkou, tak i snížením daně z přidané hodnoty (DPH). U většiny nových projektů klesla DPH od ledna o tři procentní body na 12 %.

Místopředseda firmy Trigema Karel Branda a majitel Central Group Dušan Kunovský očekávají pokračující růst prodeje bytů díky očekávanému poklesu úrokových sazeb u hypoték. Developeři odhadují, že letos prodají 6000 bytů, což je o 2000 více než loni. To znamená tlak na růst cen nemovitostí, což potvrzují i realitní agenti.

Ceny bytů přestaly klesat. Průměrná nabídková cena za čtvereční metr v 1. kvartálu dosáhla 152 644 Kč (6065,97 eura), zatímco cena skutečně prodaných bytů byla 142 073 Kč/m2. Průměrný byt o rozloze 70 m2 by tak mohl být zakoupen za 9,9 milionu korun, což je podobná hodnota jako na konci minulého roku. Novostavby se meziročně zlevnily o 7%.

Podle České národní banky by ceny rezidencí mohly vzrůst o 5%. Developeři odhadují, že novostavby by měly zdražit podobně. S oživením trhu by měl přijít i konec bonusových programů, jako byly například příspěvky na novou kuchyni.

Témata:  byty bydlení

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:28

15. května 2024 9:12

Bidenova obchodní válka s Čínou je bouří ve sklenici vody. Světové akcie včera pokořily historický rekord

Ukazatel výkonu všech akciových trhů ve světě – MSCI All Country World Index – včera pokořil svůj historický rekord. Prodloužil přitom sérii růstových dní, takže ta je nyní nejdelší od letošního ledna. Přitom americká administrativa prezidenta Joea Bidena se uchýlila ke svému dosud nejzásadnějšímu navýšení cel na dovoz do USA z Číny, jímž navázala na obdobné, ovšem razantnější kroky předchozí administrativy Donalda Trumpa. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Praská realitní bublina v Číně, Peking v obavě stupňuje svoji odezvu. Ohrožené je i Česko

Na čínském realitním trhu jde do tuhého. Peking totiž dnes přišel s dosud nejrazantnějšími zásahy, jež mají zvrátit zrychlující – a vlastně již rekordní – propad cen nemovitostí. Zejména dochází k odstranění administrativně vynucované spodní hranice – jakési „podlahy“ – hypotečních sazeb. Současně se Peking snaží podnítit místní vlády v jednotlivých čínských provinciích, aby domy vykupovaly a přetvářely je v sociálně dostupné bydlení.