Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak se bude dařit nemovitostnímu trhu na podzim: Nájmy rychle porostou

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Vlastní bydlení se pořizuje na dlouhé roky dopředu, a to i v řádu desítek let. Během těchto let projde několik ekonomických cyklů a cenových korekcí a výkyvů.

Pohledem skrze aktuální makro-podmínky, vždy platí, že na vrcholu ekonomického cyklu, či za vrcholem, kde se nyní právě nacházíme, jsou diskontní sazby vždy nahoře a ceny nemovitostí jsou v korekci. Je otázka na křišťálovou kouli, zdali bude případná recese hlubší, nebo mělčí. Nicméně, je-li potřeba řešit otázku bydlení kvapně, tak v tomto období je třeba volit fixaci úrokové sazby kratší – rok, dva, tři a počkat, kam se vyvinou sazby – v současné době můžeme do roka čekat spíše pokles.

Cenu rodinných domů před rekonstrukcí mohou ovlivnit dotace

Co se týče cen nemovitostí, tak v tomto případě je trh velmi segmentovaný a nedá se odpovědět jednotně, a to především z hlediska kategorií (bytů, rodinných domů). V kategorii rodinných domů, stále probíhá korekce a mají sestupnou tendenci. Toto platí především u starších rodinných domů před rekonstrukcí. V tomto segmentu může s cenou zahýbat tzv. dotace: „oprav dům po babičce“ – situaci bude třeba dále sledovat. Nicméně díky této dotaci se mohou některé objekty v horším stavu jevit jako vhodná investice a může se zastavit jejich pokles.

Segment menších bytů vypadá, že se již odrazil od svého dna a může v následujících měsících o několik procentních bodů růst. Též velmi záleží na regionu. Očekáváme, že tak jak v minulosti rychle spadly ceny bytů v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, bude i růst startovat v těchto lokalitách. Tyto kraje jsou lakmusovým papírkem na cenové výkyvy. Ceny menších bytů vhodných k investici v těchto krajích se vydaly během prázdnin směrem nahoru a získávají v posledních měsících i několik procent navrch. Jestli se jedná již o potvrzený trend, ukáže až následující období.

Nájmy porostou rychleji než prodejní ceny

Ceny nájmů porostou o 3-5 % rychleji než cenová hladina prodávaných nemovitostí, a to z několika důvodů.

Stále se pomalu staví Úrokové sazby z dlouhodobého horizontu budou klesat Poptávka po pořízení nemovitosti od srpna 2023 opět roste Stále vysoké ceny energií Z tohoto úhlu pohledu doporučujeme nečekat a pořídit nemovitost na vlastní bydlení. V případě poklesu úrokových sazeb doporučujeme refinancovat úvěr, až sazby poklesnou alespoň o 2 % od té aktuální.

Makrookénko

Česká republika patří ve střední Evropě k zemím, které jsou závislé na německém vývozu. Tedy jsme minimálně z poloviny závislí na exportu do Německa. Německo se již 3 čtvrtletí nachází v recesi, tedy alespoň 2 čtvrtletí její ekonomika neroste, ale o několik desetin procenta klesá. Pokud si Německá ekonomika kýchne, platí, že její dodavatelské země dostávají chřipku. Ano, toto platí též o ekonomice USA a EU.

Česká ekonomika neroste při plné zaměstnanosti. Dosáhli jsme stropu produkčních možností a stále naší ekonomice hrozí riziko mzdově-inflační spirály. Sice inflace meziměsíčně klesá, stále se ale jedná ne o zlevňování, ale o růst cenové hladiny. Reálné mzdy se v současné době sice překlápí do plusových hodnot, tedy nominální mzdy rostou o vyšší procenta, než se zdražuje. Aktuálně hovoříme o několika desetinkách procent do plusu. Nominálně rostou mzdy za 2Q 2023 o 8,8 % meziročně a červencová inflace je na úrovni 8,6 %. Naše reálná mzda se tedy přestala propadat, to ale neplatí u našich úspor, které stále ztrácejí na hodnotě tempem výšky inflace, říká Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz

Témata:  bydlení nájmy nemovitosti

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:28

15. května 2024 9:12

Bidenova obchodní válka s Čínou je bouří ve sklenici vody. Světové akcie včera pokořily historický rekord

Ukazatel výkonu všech akciových trhů ve světě – MSCI All Country World Index – včera pokořil svůj historický rekord. Prodloužil přitom sérii růstových dní, takže ta je nyní nejdelší od letošního ledna. Přitom americká administrativa prezidenta Joea Bidena se uchýlila ke svému dosud nejzásadnějšímu navýšení cel na dovoz do USA z Číny, jímž navázala na obdobné, ovšem razantnější kroky předchozí administrativy Donalda Trumpa. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Praská realitní bublina v Číně, Peking v obavě stupňuje svoji odezvu. Ohrožené je i Česko

Na čínském realitním trhu jde do tuhého. Peking totiž dnes přišel s dosud nejrazantnějšími zásahy, jež mají zvrátit zrychlující – a vlastně již rekordní – propad cen nemovitostí. Zejména dochází k odstranění administrativně vynucované spodní hranice – jakési „podlahy“ – hypotečních sazeb. Současně se Peking snaží podnítit místní vlády v jednotlivých čínských provinciích, aby domy vykupovaly a přetvářely je v sociálně dostupné bydlení.