Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za některé léky na recept si od července připlatíme

Za některé léky na recept si od července připlatíme

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Zdravotní pojišťovny od 1. července nebudou hradit cenu u zhruba čtyř stovek volně prodejných léků. Lékaři je mohli dosud předepsat na recept a pacientovi část ceny nebo v některých případech i plnou cenu uhradila pojišťovna.

Lidé si tak z vlastní kapsy budou muset zaplatit například panadol pro děti i panadol forte, šampon proti lupům Nizoral, léky potlačující příznaky alergií Zyrtec, Zodac a Claritine, šumivé kalcium nebo kapky proti kašli Bromhexin a Ambrosan.

Pojišťovny už lidem nebudou doplácet ani na paralen, brufen nebo ibalgin. Za své si budou platit léčbu i ti pacienti, kteří potřebují některé medikanenty na žaludek či slinivku, například Omeprazol či Pancreolan forte.

Až dosud fungovalo u všech těchto medikamentu pravidlo, že pokud je člověk dostal předepsané od lékaře na receptu, vztahovala se na ně i úhrada pojišťovny. Pacient pak na takový lék nedoplácel ze svého buď nic, nebo jen část jeho ceny. Tato praxe ale od 1. července skončí.

Jedinou výjimkou jsou některé léky pro chronicky nemocné pacienty. Tato výjimka se týká multinezymových přípravků, běžných léčiv proti bolesti a umělých slz u pacientů s cystickou fibrózou, s bolestivou formou chronického zánětu slinivky či po odstranění slinivky a pacientům s rakovinou. Vyřazením volně prodejných léků z úhrad uspoří systém půl miliardy korun za rok. Takovou úpravu schválili zákonodárci změnou zákona o zdravotním pojištění.

Témata:  lékárny

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy