Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé si půjčují na bydlení víc peněz, hypotékám se dařilo

Lidé si půjčují na bydlení víc peněz, hypotékám se dařilo

Foto: Tondach

V listopadu se hypotečnímu trhu opravdu dařilo, ukazují to hlavně objemy hypoték, které byly v listopadu druhé nejvyšší za celý rok 2011. Vyplývá to z aktuálního Fincentrum Hypoindexu za listopad 2011 zveřejněného ve středu.

Objemy hypotečních úvěrů v listopadu vystoupaly na 11,566 miliardy korun. To je druhá nejvyšší částka za letošní rok. Větší objem byl jen v červnu, kdy podle ukazatele Fincentrum Hypoindex činil 11,765 miliardy korun. Vyšší objemy jsou důsledkem toho, že lidé si půjčují na bydlení víc peněz. Úrokové sazby nadále klesají a už přímo ohrožují rekordně nízkou průměrnou sazbu z června roku 2005. "V listopadu pětileté fixace za letos nejvyšších objemů stanovily nová historická minima a byly tak hlavním zdrojem poklesu Fincentrum Hypoindexu," poznamenal Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum. Oproti minulému měsíci se zvýšil také počet hypoték. Lidé si v listopadu uzavřeli celkem 6 721 hypotečních úvěrů, přičemž největší zájem byl o pětileté fixace. Úroková sazba u pětiletých fixací klesla dokonce o 16 bazických bodů. Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám se vyplatí fixovat hypotéku na co nejdelší dobu. Úrokové sazby v listopadu znovu klesly, a to z 3,76 procenta na 3,65 procenta. Pokles tedy rozhodně není zanedbatelný. Pravděpodobně už však toto snižování nebude pokračovat. Hypotéky se nejspíš dostaly na své úrokové dno. Asi nebude tedy pokořen rekord z července roku 2005, kdy průměrné úrokové sazby byly 3,62 procenta. Úroková sazba naopak vzrostla u hypotečních úvěrů s variabilní úrokovou sazbou. Ve srovnání s říjnem sazba vystoupala o 15 bazických bodů na 3,03 procenta. "Statistiky za prosinec budou jistě zajímavé, protože některé banky už sazby zvýšily a jiné avizovaly udržení jen do konce roku. Je tedy možné, že do prosincových objemů promluví výrazně snaha o dřívější refinancování na nízkých úrovních sazeb," dodal Rajdl. Novinek v oblasti hypoték je v prosinci opravdu málo. Jen Česká spořitelna se připojila k bankám, které nabízejí hypotéku s variabilní úrokovou sazbou. Česká spořitelna rozšířila svou nabídku o hypotéku s proměnnou sazbou odvozenou od jednoměsíční sazby PRIBOR. Další novinkou od banky je pak degresivní způsob splácení nové hypotéky se snižující se splátkou během splácení. Úrok hypotéky se mění podle trhových sazeb, a jsou navýšeny o odchylky banky.

Témata:  hypotéky bydlení

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

CZK

Šmejdi vytahují z lidí peníze za promlčené dluhy. Jak se bránit?

Spotřebitelská poradna dTestu se setkává s případy lidí, kterým vznikl dluh tak dávno, že už na něj zapomněli. Léta ho po nich totiž nikdo nevymáhal. Z ničeho nic jim však přišla výzva od advokátů vymahačské společnosti, ať dluh neprodleně uhradí, jinak na ně bude podána žaloba. Jde o prázdné výhrůžky, nebo musí spotřebitel naopak zbystřit? A jak se vůbec bránit těmto praktikám?