Půjčky a spoření

Ilustrační fotografie

Stavební spoření: Jaké atraktivní akce nabízí?

Půjčky a spoření

Stavební spoření, jehož historie sahá až do 18. století, letos oslavilo 25 let existence na tuzemském trhu a v řadě průzkumů stále vychází jako v Česku nejpopulárnější spořicí nástroj.

Ilustrační fotografie

Hypotéka na 90 procent ceny ještě žije. Banky si však zájemce pečlivě vybírají

Půjčky a spoření

S očekávaným zítřejším zvýšením základní úrokové sazby Českou národní bankou (ČNB) se stále hovoří o jakémsi posledním zvonění výhodných hypotečních úvěrů na bydlení. Jenže ve skutečnosti nejsou hlavní příčinou postupně rostoucí sazby, ale zejména nedostupnost hypoték z hlediska množství vlastních příjmů a celkové bonity, na kterou nyní banky dle doporučení ČNB nahlížejí velmi pečlivě. A právě nedostatek vlastních prostředků je pro zájemce o bydlení v Praze tou největší překážkou. Přitom je ale stále ještě možné využít hypotéku na 90 procent kupní ceny a ti, kteří hledají novostavbu v Praze tak nemusí shánět statisíce navíc. Banky totiž mají s těmito klienty dobrou zkušenost a vědí, že je u nich delikvence, tedy neschopnost splácet, prakticky nulová.

Jak fungují nebankovní půjčky a kterým se raději vyhnout?

Jak fungují nebankovní půjčky a kterým se raději vyhnout?

Půjčky a spoření

Svět půjček je nesmírně rozmanitý. Dnes si už můžete půjčit peníze, aniž byste opustili pohodlí domova. Stačí jeden telefon, jedna SMS zpráva nebo vyplnění krátkého online formuláře a během pár minut můžete čerpat peníze. Jak vlastně tyhle půjčky fungují a existují i přes nedávnou regulaci některé, kterým byste se měli vyhnout? Poradíme na následujících řádcích. (PR článek)

Ilustrační fotografie

Neukládejte peníze na účty, kde je požírá inflace. Jak dětem skutečně naspořit?

Půjčky a spoření

Starost o to, aby dítě bylo v dospělosti zaopatřené a mělo snadnější vstup do života, je společná valné většině rodičů. Místo ukládání přebytků z výplaty do slamníku nebo na spořicí účty, kde je požírá inflace, však existují lepší možnosti, jak potomkům něco naspořit. Konzervativní druhy spoření – jako stavební nebo penzijní spoření – jsou výhodné zejména díky státní podpoře. Bez obav lze sáhnout také například po termínovaných vkladech.

Ilustrační fotografie

Hypotéky nově! Přísnější pravidla pro žadatele: Co se změní od 1. října a proč?

Půjčky a spoření

Česká národní banka od října opět zpřísňuje doporučená pravidla pro získání hypotéky. Po zásadní změně z roku 2016, která regulovala možnost získání takzvaných stoprocentních hypoték, se nyní začnou uplatňovat limity pro poměrové ukazatele příjmů a zadlužení. Nově se nastavuje limit pro celkové zadlužení, a to ve výši devítinásobku čistého ročního příjmu, a dále limit pro maximální objem splátek, takže součet splátek všech závazků nebude moci překročit 45 % čistých příjmů.

Ilustrační fotografie

Půjčky a spoření

3 situace, kdy je nebankovní podnikatelská půjčka nejlepším řešením

Význam mimobankovního financování podnikatelů a firem dle OECD roste. Jedním ze segmentů sloužících jako alternativa bankovních úvěrů jsou nebankovní půjčky zajištěné zpravidla nemovitostí. Jejich stěžejním přínosem je rychlost poskytnutí úvěru bez komplikovaného posuzování bonity. Vzhledem k nákladovosti je ale třeba důkladně zvážit účel jejich využití.

Ilustrační fotografie

Roste zájem o hypotéky. Může za to blížící se omezení

Půjčky a spoření

Zájem o hypotéky v průběhu srpna vzrostl oproti červenci o téměř třetinu. Rostoucí trend lze očekávat i v průběhu září, kdy lze až do konce měsíce u České spořitelny požádat o hypotéku na poslední chvíli za stávajících podmínek. S ohledem na rostoucí cenu peněz na trhu Česká spořitelna od 19. září mírně zvyšuje úrokové sazby u hypoték.

Ilustrační fotografie

Hypotéky: Co se dá očekávat na podzim?

Půjčky a spoření

Úrokové sazby hypoték podle Fincentrum Hypoindexu stagnují. To se ale nedá říci o hypotečním trhu jako celku. Pod pokličkou se mísí hned několik ingrediencí, které mohou na podzim znamenat poměrně dramatické omezení dostupnosti hypoték a také razantnější zvýšení úrokových sazeb.

Úrokové sazby rostou. Prozatím levné hypotéky si pojistěte dlouhou fixací

Program pro mladé: Za kolik jim stát bude půjčovat?

Půjčky a spoření

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) začal 15. srpna 2018 přijímat žádosti o úvěry v rámci Programu pro mladé. Program však v některých ohledech nereflektuje realitu trhu úvěrových produktů na bydlení. Obsahuje zbytečná omezení výše úvěru i splatnosti a nepochopitelné lhůty pro schválení úvěru a přípravu úvěrové dokumentace. Jedinou výhodou je úroková sazba, která aktuálně činí 1,12 % p. a.

Ilustrační fotografie

Doby levných hypoték končí!

Půjčky a spoření

Již podruhé během krátké doby Hypoteční banka zdražuje Jasnou hypotéku. K poslednímu navýšení jejích sazeb došlo 30. 7., kdy banka zvedla své sazby na pětiletých fixacích o jednu desetinu. Od 20. 8. budou pětiletky k dostání od 2,89 %, což znamená další navýšení o dvě desetiny. Celkem tedy Hypoteční banka od konce července zvedla sazby již o tři desetiny.

Ilustrační fotografie

Jak mít výhodnější hypotéku i v době zdražování?

Půjčky a spoření

Hypotéky pozvolna zdražují. Praxe ale ukazuje, že i přes rostoucí nabídkové úrokové sazby je s dobrou znalostí trhu možné mít lepší úrok, než banky nabízejí v sazebnících. Při porovnávání výhodnosti různých nabídek je ovšem dobré srovnávat nejen úrokovou sazbu, ale i celkové náklady, a to v rámci jednoho fixačního období. Kromě úroku je totiž s úvěrem spojena řada dalších poplatků.

Úrokové sazby u půjček: Co je ovlivňuje a jak je snížit?

Chcete si půjčit v bance? Pozor, bonitu vám zjistí z dat mobilního telefonu

Půjčky a spoření

PR článek - Víte, že bance stačí ke zjištění vaší bonity, prolustrovat váš telefon? Bohužel banky a ani mobilní operátoři, kteří výpočet bonity na základě údajů z telefonu provádí, nechtějí říct, jak je finanční situace klienta posuzována. Nyní však Úřad pro ochranu osobních údajů přišel s tím, že jejich tajemství má zákazník právo vědět.

Ilustrační fotografie

Půjčky a spoření

5 tipů nejen pro podnikatele, jak se vypořádat s nebankovní půjčkou

Lidé mnohdy tápou v základních pojmech a principech fungování finančních produktů. Ve světě půjček jim však v loni vyšel vstříc nový zákon o spotřebitelském úvěru, který například omezil přemrštěné sankce poskytovatelů nebo umožnil přehlednější porovnání různých půjček. Jiná je situace v oblasti úvěrů pro firmy a podnikatele, kde žádná regulace nefunguje. Přetrvává zde proto řada nešvarů, jakými jsou například skryté sankce a poplatky. Úplně jednoduché není ani porovnání úvěrů, protože RPSN může být u těch krátkodobých zavádějící.

Ilustrační fotografie

Stavební spoření je atraktivnější. Důvodů je několik

Půjčky a spoření

Úvěry ze stavebního spoření, z nichž naprostou většinu tvoří tzv. překlenovací úvěry, byly od roku 2010 na ústupu. Důvodem byly především stále se snižující úrokové sazby hypoték, na které stavební spořitelny nedokázaly tak rychle reagovat.

Ilustrační fotografie

Přísnější hypotéky lidi před dluhy neochrání. Pro získání vlastního bydlení udělají cokoliv

Půjčky a spoření

Česká národní banka (ČNB) v minulých dnech znovu zpřísnila pravidla pro poskytování hypoték. Kromě toho, že by úvěr neměl přesáhnout 80 procent hodnoty nemovitosti, zavedla ČNB od 1. října i pravidla týkající se příjmu žadatelů. Pro střední třídu to znamená další komplikace a nižší dostupnost vlastního bydlení. Navíc hrozí, že při hledání dalších financí spadnou do dluhové pasti.

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

19. dubna 2024 14:49

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy