Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kocourku! "Odklánět" peníze od rozvodu není dobrý nápad, může jít o trestný čin

Kocourku!

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Ministr Kocourek vysvětlil původ peněz své matky v "odklonu" vlastních peněz od rozvodu. My bychom podobný postup příliš nedoporučili, může jít i o trestný čin.

Ačkoliv se svým vysvětlením mohl ministr Martin Kocourek zbavit podezření z korupce, padá na něj stín jiného potenciálního trestného činu, v tomto případě podvodu.

Nový trestní zákoník totiž praví: "Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán... (následuje spektrum trestů)"

Právě jako podvod by bylo možné "odklonění" financí od rozvodového řízení klasifikovat, pokud se prokáže, že jde o majetek, který by měl být součástí rozvodového majetkového vypořádání a zároveň ministr provedl zmíněný "odklon" úmyslně.

Při dělení majetku během rozvodu má totiž každý z manželů nárok na ideální polovinu společného jmění. Jeho zatajování proto může být klasifikováno jako finanční újma bývalému manželovi a podvod.

Takto nicméně nemůže být pojímán majetek, který by manžel nabyl ještě před svatbou, darem či dědictvím.

Proto nemůžeme než doporučit podobné odklony při řešení vlastních záležitostí raději nezkoušet. Při odhalení by mohly mít nepříjemné trestněprávní důsledky, které mohou skončit i trestem odnětí svobody. Ten může být v extrémním případě i desetiletý.

Témata:  právo

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

CZK

Šmejdi vytahují z lidí peníze za promlčené dluhy. Jak se bránit?

Spotřebitelská poradna dTestu se setkává s případy lidí, kterým vznikl dluh tak dávno, že už na něj zapomněli. Léta ho po nich totiž nikdo nevymáhal. Z ničeho nic jim však přišla výzva od advokátů vymahačské společnosti, ať dluh neprodleně uhradí, jinak na ně bude podána žaloba. Jde o prázdné výhrůžky, nebo musí spotřebitel naopak zbystřit? A jak se vůbec bránit těmto praktikám?