Pojištění

Ilustrační fotografie

Češi riskují, na adventní trhy do zahraničí jezdí bez cestovního pojištění

Pojištění

Třetina Čechů plánuje, že letos navštíví vánoční trhy v zahraničí. Největším lákadlem jsou tradičně sousední země Německo s Rakouskem, kam zamíří téměř polovina z nich (46,1 %). Každý čtvrtý Čech však ignoruje možná rizika přeshraničního výletu a za sváteční atmosférou vyrazí bez cestovního pojištění, zjistil průzkum pro MONETA Money Bank.

Ilustrační fotografie

Jaká je průměrná výše vymožené kompenzace za opožděný či zmeškaný let?

Pojištění

Nad opožděnými nebo zmeškanými navazujícími lety Češi již nemávají rukou, ale naopak stále častěji uplatňují svůj oprávněný nárok na kompenzaci. V letošní letní sezóně (květen – září) činila podle statistik společnosti Click2Claim průměrná výše takto vymožené kompenzace 292 eur (7534 korun), ve stejném období loni se jednalo o 283 eur.

Ilustrační fotografie

Zradilo vás na cestách auto? Jak se v takové situaci zachovat

Pojištění

Píchlá pneumatika, zabouchnuté či ztracené klíčky od vozidla, prázdná nádrž nebo třeba vybitá baterie. Snad každého řidiče dříve či později potkají na cestách nečekané trable, ať už je způsobí technická závada, chyba řidiče nebo vnější vlivy. Mnozí z nich však stále neví, jak se v takové situaci nejlépe zachovat. Obrátit by se měli v první řadě na asistenční službu své pojišťovny. S čím vším jim může pomoci a jak ji při sjednání pojištění správně nastavit?

Silnice v zimě

Pojištění

Jak své auto připravit na zimní sezónu? Nestačí jen přezout pneumatiky

V období od 1. listopadu do 31. března mají motoristé vybavit své vozy zimními pneumatikami. I když zákon nestanoví výslovně „všeobecnou povinnost“, nikdy se neví, jaké povětrnostní podmínky řidiče po cestě potkají nebo jak se náhle změní. Proto lze doporučit zimní pneu, jakmile teploty klesají pod 7 °C. Ale na sklonku podzimu číhá na motoristy i řada jiných rizik, spojených s mlhou, deštěm, tmou nebo pohybem zvěře po vozovce. I na to je třeba se řádně připravit. UNIQA pojišťovna sestavila souhrn užitečných tipů ze zkušeností a poučení nasbíraných z pojistných událostí.

Ilustrační fotografie

Prasklina na čelním skle. Kdy ji stačí scelit?

Pojištění

Pryč jsou časy, kdy bylo kvůli drobné prasklině třeba vyměnit celé čelní sklo. Oprava autoskel pomocí scelování je dnes oblíbenou alternativou k výměně skla. Allianz vám ji zajistí provést na jakoukoli adresu v ČR a během jedné hodiny získáte zpět nejen pocit bezpečí za volantem, ale také doživotní garanci na provedené služby.

Ilustrační fotografie

Chtěl jsem zaparkovat, ale garáž tam nebyla. Co řeší detektivové pojišťoven?

Pojištění

Detektivové Allianz se od ledna do konce října letošního roku zabývali 1675 podezřelými případy pojistných událostí v hodnotě téměř 272 milionů korun. Prošetřovaných případů sice meziročně značně ubylo, ale finančně je tento rok srovnatelný s loňským. Tento nepoměr souvisí s aktuálním trendem nadhodnocování škod podvodníky.

Ilustrační fotografie

Orkán Herwart byl druhou nejničivější vichřicí v České republice

Pojištění

Finanční objem pojistných událostí vzniklých v souvislosti s následky orkánu Herwart, jenž se územím České republiky prohnal 29. října 2017, vyčíslily pojišťovny na 1,371 mld. Kč. Vyplývá to z aktuálních statistik České asociace pojišťoven (ČAP), která sleduje průběh likvidace pojistných událostí členských pojišťoven.

Ilustrační fotografie

Pojištění

V České republice jsou denně ukradena kola za čtvrt milionu

I když kriminalita v ČR obecně klesá, pojišťovny evidují nárůst škod z krádeží kol. Denně je u nás ukradeno průměrně 17 bicyklů. Stále častěji se kradou drahé, předem vytipované stroje na objednávku. ERV Evropská pojišťovna letos eviduje ukradené kolo i za 135 000 korun.

Ilustrační fotografie

Češi smlouvy neřeší a všichni dohromady přicházejí o miliardy

Pojištění

Je to skoro přesně rok, kdy odstartovala nová služba Suri, převratná novinka na pojistném trhu, která svým klientům hlídá pojistné smlouvy tak, aby stále platili co nejméně a získávali co nejvíce. Roční fungování jen potvrdilo, že Češi své pojistné smlouvy opravdu neřeší.

Ilustrační fotografie

Pojištění na blbost, nebo pojištění pro blbce?

Pojištění

Pojišťovny již standardně nabízí mezi svými produkty také pojištění občanské odpovědnosti, lidově řečeno pojistku na blbost. Jde o pojištění, které by mělo krýt veškeré škody, jež způsobíte v běžném životě. Některé pojišťovny si ale zřejmě pletou pojem „pojištění na blbost“ s pojmem „pojištění pro blbce“. Vzhledem ke svéráznému výkladu pojistných podmínek a četným výlukám se může stát, že ačkoliv pravidelně platíte pojistné, plnění od pojišťovny se nikdy nedočkáte.

Ilustrační fotografie

Pojištění odpovědnosti. Pozor na výluku hrubé nedbalosti a další háčky

Pojištění

Když člověk způsobí dopravní nehodu při řízení motorového vozidla, hradí se vzniklé škody z jeho povinného ručení. Co když ale někdo způsobí škodu při cyklistice, lyžování nebo jiném rekreačním sportování, při návštěvě známých, na nákupu nebo třeba při provozu domácnosti? Pro tyto a mnoho dalších běžných činností se hodí mít pojištění odpovědnosti, které je na rozdíl od povinného ručení dobrovolné a najdeme u něho také mnohem více výluk a povinností, které je třeba splnit. Informuje Dušan Šídlo, pojistný analytik společnosti Broker Trust.

Ilustrační fotografie

Rozdíly v cestování napříč generacemi. Požadavky na dovolenou se s věkem výrazně mění

Pojištění

Přístup k cestování má napříč věkovými skupinami svá specifika. Pro generaci Z (15–24 let) je na dovolené klíčové wifi připojení. Naopak lidé starší 55 let jsou nejméně náročnou skupinou cestovatelů. Rozdíly jsou zejména v období a charakteru dovolené. Odlišný je i přístup k výběru a sjednávání pojištění. Rozdíly ukázal průzkum společnosti NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu.

Ilustrační fotografie

Tyto věci ovlivní cenu vašeho životního pojištění

Pojištění

Pokud máte nebo plánujete uzavřít životní pojištění, jistě si přejete, aby bylo pojištění kvalitní, ale zároveň, abyste za něj nezaplatili zbytečné peníze navíc. Jedním z faktorů, které mohou cenu pojištění významně ovlivnit, jsou váš zdravotní stav a životní styl. Pojišťovna MetLife vysvětluje, které skutečnosti se na ceně pojištění podílejí, a proč je důležité o nich se svým finančním poradcem, nebo přímo s pojišťovnou mluvit.

Ilustrační fotografie

Kdy a jak změnit povinné ručení vašeho vozidla?

Pojištění

Při výběru povinného ručení u většiny řidičů rozhoduje nejnižší cena. Je to zejména proto, že jde o pojištění, které si lidé nepořizují dobrovolně, na což jsou Češi podle pojišťoven velmi citliví. V posledních letech pojišťovny povinné ručení zdražovaly po menších částkách, roční navýšení není tolik výrazné, ale v horizontu několika let začne být znatelné. Chcete-li ušetřit, vyplatí se nechat si cenu pojištění vozu přepočítat každý rok. Podívejte se na tipy, kdy a jak změnit povinné ručení vašeho vozidla.

Ilustrační fotografie

Pojištění

Polovina Čechů nemá životní pojištění. Lidé často nevědí, co ohrožuje jejich příjem

Každý druhý Čech nemá životní pojistku, což je stále výrazně vyšší podíl než v západních zemích. Na štěstí spoléhají především ti, kteří jsou případnými nehodami, nemocemi a úrazy ohroženi nejvíce. Nepojištění jsou obzvlášť lidé s nízkými příjmy, značný počet Čechů hlavní smysl životního pojištění ani nezná. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Broker Trust.

Ilustrační fotografie

Podivná pojistná hlášení? I takhle můžete přijít k úrazu

Pojištění

Pojišťovny řeší až stovky pojistných událostí ročně. Někdy se však jedná i o velmi neuvěřitelné příběhy. A tak se likvidátoři setkávají s nehodami při přípitku „maršal Malinovskij“ nebo úrazy, které způsobil hodný vietnamský kanec či divoký kohout. Pojišťovna Aegon přináší výběr toho nejkurióznějšího, co klienti uváděli v pojistných hlášeních za uplynulý rok.

Ilustrační fotografie

Pojištění

Nejnižší limit při autopojištění nemusí vždy stačit

Zákonem stanovený nejnižší limit povinného ručení je 35 miliónů korun na škodách na majetku a 35 miliónů na škodách na zdraví. Ne vždy je tento limit dostatečný. Okřídlený vtip říká, že nejdražší havárii, jakou může řidič způsobit je, když nabourá do autobusu amerických právníků. Realita bývá často mnohem banálnější.

Ilustrační fotografie

V létě cyklisté způsobí stovky nehod. Kromě pokuty musí uhradit všechny škody

Pojištění

Blíží se léto a na českých silnicích přibývá cyklistů. Právě ti jsou jednou z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu a sami také řadu nehod zaviní. Jen loni policie vyšetřovala 2625 nehod zaviněných řidičem nemotorového vozidla, tedy nejčastěji cyklistou, při kterých zahynulo 24 lidí. V případě způsobení nehody řidičem se škody hradí z povinného ručení, na cyklisty se ale nic takového nevztahuje. Jak se v těchto případech mohou chránit?

Ilustrační fotografie

Jarní nebezpečí ohrožují rodinný rozpočet. Na co si dát pozor?

Pojištění

Jara se většina z nás nemůže dočkat. Po dlouhých zimních měsících už netrpělivě vyhlížíme čas, kdy se příroda začíná probouzet, přibývá světla a dny se prodlužují. Podle pojišťoven však jaro s železnou pravidelností přináší také nehody, které dokáží nepříjemně potrápit nejednu domácnost. Na co si na jaře dát pozor?

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy