Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zdravotní pojištění musí být placeno vždy. Na co si dát pozor?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Zdravotní pojištění musí být placeno vždy. Jak si tedy splnit své povinnosti ohledně platby zdravotního pojištění za rok 2017? A kdo by si neměl zapomenout změnit trvalý bankovní příkaz pro platbu zdravotního pojištění?

Povinnosti ohledně placení zdravotního pojištění vyřizuje za zaměstnance zaměstnavatel. Na účet příslušné zdravotní pojišťovny posílá každý měsíc v souhrnu 13,5 % z hrubé mzdy zaměstnance. Z toho jedna třetina je sražena přímo zaměstnanci a další dvě třetiny za zaměstnance platí zaměstnavatel, což mu zvyšuje jeho mzdové náklady. „Zaměstnanci mající pouze příjmy ze zaměstnání nemají tedy s placením zdravotního pojištění žádné starosti, za případné opožděné platby nebo úhrady v nižší částce je sankciován zaměstnavatel. Každý zaměstnanec však musí svému zaměstnavateli vždy oznámit změnu zdravotní pojišťovny,“ doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.Kdo odevzdává přehled o příjmech a výdajích?

Všichni občané, kteří si alespoň po část roku 2017 přivydělávali samostatnou výdělečnou činností, musejí v zákonném termínu své zdravotní pojišťovně odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2017. A to i v případě, že samostatnou výdělečnou činnost během roku 2017 ukončili. V přehledu o příjmech a výdajích se vypočte zdravotní pojištění ze samostatné výdělečné činnosti za celý rok 2017. Od vypočteného ročního zdravotního pojištění se pak odečtou zaplacené zálohy během roku. Vyjde-li minusová částka, pak je nutné nedoplatek uhradit do 8 dní od odevzdání přehledu. Zaměstnanci, kteří si během roku přivydělávali vedlejší samostatnou výdělečnou činností, měsíční zálohy během roku 2017 platit nemuseli. Ti totiž zdravotní pojištění doplatí jednorázově po odevzdání přehledu o příjmech a výdajích.Jaký je rozdíl mezi hlavní a vedlejší činností?

Roční zdravotní pojištění se vypočítává z vyměřovacího základu, kterým je buď polovina daňového základu, nebo minimální vyměřovací základ. Za každý měsíc výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti činí za rok 2017 minimální vyměřovací základ 14 116 Kč. Při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se roční zdravotní pojištění vypočítává vždy ze skutečného vyměřovacího základu, minimální vyměřovací základ tudíž nemusí být dodržen. „Všechny OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost po celý rok 2017 s hrubým ziskem do 338 784 Kč musejí zaplatit zdravotní pojištění ve výši 22 868 Kč. Při vyšším hrubém zisku se pak roční zdravotní pojištění počítá ze skutečného vyměřovacího základu,“ vypočítává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Pozor na změnu měsíční platby

V roce 2018 činí minimální měsíční zálohy při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti 2 024 Kč. Osoby bez zdanitelných příjmů, což jsou všichni občané, kteří nejsou u své zdravotní pojišťovny vedeni jako zaměstnanci, OSVČ nebo státní pojištěnci, musejí v roce 2018 platit zálohy na zdravotní pojištění ve výši 1 647 Kč měsíčně. „OSVČ platící minimální zálohy a OBZP si tedy musejí včas změnit trvalý příkaz, aby již do 8. února zaplatily vyšší měsíční platbu za leden 2018,“ upozorňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Témata:  zdravotní pojištění CZK

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

Jak na mimosoudní řešení sporů

K obchodnímu styku mezi spotřebiteli a podnikateli dochází nesčetněkrát denně. Není proto divu, že je mezi nimi také mnoho sporů. Některé se podaří urovnat domluvou, u jiných se však oboustranně přijatelného řešení dospět nepodaří. Jelikož se drtivá většina těchto sporů týká nízkých částek, soudní řešení sporů se kvůli soudním poplatkům a nákladům na advokátní služby často nevyplatí. Existuje však alternativní způsob řešení těchto sporů, kterého mohou spotřebitelé využít, jelikož je levnější a rychlejší.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

VZP

Zájem o příspěvky VZP láme rekordy

O příspěvky z fondu prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny je letos rekordní zájem. VZP eviduje za první čtvrtletí už 465 tisíc podaných žádostí. V porovnání s loňskem se jedná o 50% nárůst. Nejčastěji si klienti žádají o příspěvek na pohybové aktivity a na dentální hygienu. Aby byly žádosti i přes enormní navýšení vyřízeny v co nejkratším čase, přistoupila pojišťovna k posílení personálních kapacit.