Nový občanský zákoník: Pojišťovny lidem vyplatí stovky milionů ročně navíc

Nový občanský zákoník, který vstoupil v platnost 1. ledna 2014, přináší i výrazné změny do oblasti pojištění. Pojišťovny kvůli novým pravidlům ročně vyplatí poškozeným stovky milionů korun navíc. Vyplývá to z odhadů společnosti ePojisteni.cz, která je největším tuzemským online pojistitelem.

660
reklama

Odškodné za trvalé následky ve výši až 20 milionů korun. Možnost kdykoliv vypovědět pojistnou smlouvu a dostat pojistné zpět. Právo žádat od pojišťovny peníze i za to, že jste jen svědkem dopravní nehody. Nebo možnost získat od pojišťovny další odškodné i mnoho let po pojistné události. To jsou výhody, které podle analýzy společnosti ePojisteni.cz přináší všem pojištěným nový občanský zákoník.

"Nový občanský zákoník je pro oblast pojišťovnictví revoluční. Výrazně totiž posilujepráva klientů na úkor pojišťoven. Dá se říci, že všichni pojištěnci budou mít nyní mnohem výhodnější pozici, než tomu bylo v minulosti," uvádí David Holý ze společnosti ePojisteni.cz, která je největším českým online pojistitelem. "Z našich odhadů vyplývá, že české pojišťovny kvůli novým pravidlům ročně vyplatí svým klientům až stovky milionů korun navíc," dodává Holý.

Jednou z novinek je možnostkdykoliv od pojistné smlouvy odstoupit a získat zaplacené pojistné zpět. "Představme si, že pojistník si sjedná pojištění. Po nějakém čase zjistí, že pojištění neodpovídá jeho potřebám a pojistitel ho na to neupozornil. Oznámí, že mu pojištění nevyhovuje a že od smlouvy odstupuje. Na základě toho bude muset pojistitel vrátit pojistné," vysvětluje David Holý.

Pojistnou událostí, která zakládá nárok na odškodnění, je nově i pouhá přítomnost u dopravní nehody. "Pokud například půjdete po přechodu a chodce vedle vás srazí auto, můžete nárokovat psychický šok či duševní újmu a požadovat po pojišťovně patřičné odškodnění," přibližuje Holý.

I za banální nehody je podle Holého nově možno získat vysoké odškodné. "V případě, že klient například při autonehodě utrpí lehké zranění, vznikne klasická pojistná událost. Může se ale stát, že třeba o patnáct let později bude tentýž klient mít zdravotní problém a bude přesvědčen, že souvisí s dávnou autonehodou. Na základě lékařského potvrzení pak bude moci od pojišťovny požadovat další náhradu škody," popisuje.

Asi nejvýraznější změnou je odškodnění trvalých následků. Tvůrci zákoníku nově stanovili hranici za "totální vyřazení ze společnosti" na 10 milionů korun. K ní se můžou ještě přičítat procenta označovaná jako "ztráta potenciálu". Ve výjimečných případech tak odškodné může stoupnout až na 20 milionů korun.

Na novou situaci reagují pojišťovny zatím pomalu, pojistné zvyšují zejména v případě povinného ručení a havarijního pojištění. "Ve výsledku lze říci, že pojištění nikdy nebylo pro pojištěnce tak výhodné jako nyní," uzavírá Holý.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky