Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ženám na trhu práce nejvíce přeje Bulharsko, Česko je v hodnocení na chvostu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nejlepší podmínky pro ženy na trhu práce nabízí Bulharsko, naproti tomu Česká republika je v hodnocení tří desítek evropských států na chvostu společně s Francií, Španělskem či Německem. Vyplývá to ze studie, kterou nechala vypracovat britská marketingová agentura Reboot. Ta jako kritéria hodnocení zvolila počet žen ve vedoucích pozicích, platové podmínky a podobu mateřské dovolené.

"Celkové výsledky naznačují, že Evropa udělala určitý pokrok ohledně rovnosti pohlaví na pracovišti. Balkánské země jako Bulharsko a Chorvatsko se umístily vysoko, což naznačuje zlepšení. Zklamání v podobě špatného umístění západoevropských zemí, jako je Německo a Dánsko, ale ukazuje, že postup směrem k rovnosti pohlaví je v Evropě stále pomalý," uvedla šéfka agentury Reboot Naomi Aharonyová.

Agentura hodnotila tři oblasti, a to na základě dat od Evropského institutu pro genderovou rovnost (EIGE), Světového ekonomického fóra (WEF) a informací serveru World Population Review. V každé oblasti mohla země získat maximálně 100 bodů; vítězné Bulharsko dosáhlo na skóre 236,6 bodu. Pomohl mu v tom zejména maximální zisk 100 bodů za podmínky mateřské dovolené, která v Bulharsku trvá minimálně 410 dní, což je nejdelší mateřské volno na světě, a zajišťuje příjem ve výši 90 procent původního platu.

Českou republiku v hodnocení předstihlo 21 zemí, jelikož dosáhla pouze na skóre 110 bodů ze 300, přičemž v oblasti rovnosti příležitostí získala pouze deset bodů. "Pokud jde o ženy ve vedoucích pozicích a ekonomické příležitosti, tak Česká republika své ženy zklamala. Země má na řídících pozicích pouze 11,15 procenta žen, a co se týče příležitostí žen ve srovnání s muži, skončila ČR mezi posledními pěti," uvádí zpráva.

Nelichotivé umístění v poslední desítce ale připadlo i mnoha západoevropským státům včetně Belgie, Německa či Rakouska. Slovensko skončilo na čtvrté příčce společně s Norskem, před něj kromě Bulharska pronikly už jen Chorvatsko a Estonsko.

Témata:  zaměstnanci ženy

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

Jak na mimosoudní řešení sporů

K obchodnímu styku mezi spotřebiteli a podnikateli dochází nesčetněkrát denně. Není proto divu, že je mezi nimi také mnoho sporů. Některé se podaří urovnat domluvou, u jiných se však oboustranně přijatelného řešení dospět nepodaří. Jelikož se drtivá většina těchto sporů týká nízkých částek, soudní řešení sporů se kvůli soudním poplatkům a nákladům na advokátní služby často nevyplatí. Existuje však alternativní způsob řešení těchto sporů, kterého mohou spotřebitelé využít, jelikož je levnější a rychlejší.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy