Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve druhém čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů, zjistila inspekce

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů.

Inspekce o tom dnes informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Inspektoři od dubna do konce června provedli u tuzemských provozovatelů e-shopů 371 kontrol a chyby zjistila ve 287 případech. Vedle porušení zákona o ochraně spotřebitele kvůli chybějícím informacím o reklamaci a subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů bylo častým zjištěným inspektorů to, že se někteří prodávající dopouštějí nekalých obchodních praktik, když poskytovali nepravdivé nebo jen některé informace důležité pro rozhodnutí zákazníka o koupi.

V dalších případech pak ČOI prokázala porušení ostatních právních předpisů nebo porušení evropského nařízení o názvech textilních vláken a souvisejícím označování materiálového složení textilních výrobků.

Témata:  ČOI e-shopy

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy