Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko je připraveno odpojit se od globálního internetu, tvrdí Medveděv

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Rusko je připraveno - technicky a právně - odpojit se od globálního internetu. Prohlásil to v rozhovoru s ruskými novináři bývalý prezident a premiér Dmitrij Medveděv, který je nyní zástupcem předsedy bezpečnostní rady. Současně zdůraznil, že by šlo o krajní opatření, ke kterému by Moskva "velice nechtěla" sáhnout.

"Technologicky je pro to vše připraveno. Legislativně byla také všechna (potřebná) rozhodnutí přijata. Ale ještě jednou zdůrazňuji: není to jednoduché a velice bychom si to nepřáli (udělat)," řekl Medveděv podle agentury TASS. "Samozřejmě máme plán, jak si počínat v takové situaci. Internet, jak známo, se objevil v jisté době a klíčová práva na řízení jsou ve Spojených státech. Takže potenciálně, pokud se přihodí něco mimořádného, pokud někdo úplně přijde o rozum, může k tomu dojít. Právě proto, že klíče od této skříňky jsou za oceánem," prohlásil.

Deník Kommersant připomněl, že v Rusku od konce předloňského roku platí zákon "o svrchovaném runetu" (ruském internetu), který nařizuje operátorům zřizovat v sítích technické prostředky umožňující čelit hrozbám, filtrovat přísun informací a omezovat přístup k zakázaným internetovým stránkám. V případě ohrožení stability a fungování ruské části internetu přejde řízení sítě na cenzurní úřad Roskomnadzor.

Medveděv v rozhovoru připomněl příklad Číny, která globální sociální sítě nahradila čínskými, což Číňané "snášejí velice snadno".

Témata:  Dmitrij Medveděv Rusko internet

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy