Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pošta si chce od bank nebo státu půjčit na provoz až pět miliard korun

Česká pošta
Česká pošta
Foto: Facebook

Česká pošta si chce od bank nebo od státu půjčit až pět miliard korun. Půjčkou chce překlenout období, než dostane od státu úhradu nákladů za poskytování tzv. univerzální služby v letech 2018 až 2022. Notifikaci těchto nákladů nyní provádí Evropská komise.

Informaci Deníku N potvrdil ČTK mluvčí Matyáš Vitík.

Úvěr má podle deníku zajistit celkem šest bank, mezi nimiž jsou například Česká spořitelna, Československá obchodní banka a Komerční banka. Novou úvěrovou linku může pošta uzavřít nejdříve na konci příštího roku, nejpozději potom dluh musí splatit do poloviny roku 2023.

Financování komerčním úvěrem je podle Vitíka legitimní možností na překlenutí období, za které ještě peníze od státu nedostala. "Vše záleží na konkrétních podmínkách jednotlivých zájemců o spolupráci s Českou poštou. Ty musí České poště dávat ekonomický smysl a Česká pošta si vybere nejvýhodnější nabídku. Těch, se kterými můžeme reálně pracovat, jsme obdrželi už několik. Zároveň jednáme s ministerstvem financí o podmínkách zápůjčky od státu," řekl ČTK mluvčí.

Česká pošta využila výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek, což je v případě úvěrů možné. Půjčku poptávala u devíti bank. Nabídku dostala i od české pobočky bankovního domu Sberbank, která ji ale následně vzala zpět. Na její ruskou centrálu jsou uvaleny západní sankce.

Vláda Evropskou komisi o podpoře informovala už na začátku roku 2018. Pak ale byla schválena novela poštovního zákona, díky níž by se platby měly navýšit. Doposud státní podnik dostával za rok půl miliardy korun. Podle novely by příspěvek měl vzrůst až na 1,5 miliardy korun. Schválit to ale musí Evropská komise, která zkoumá, jestli nejde o nedovolenou podporu.

Pošta loni vykázala ztrátu 376 milionů korun. Do červených čísel se poprvé dostala v předcházejícím roce. Náklady jí rostou mimo jiné kvůli zvyšování platů, které má omezit odchody zaměstnanců za lepšími podmínkami. Finanční ztráty má částečně vykrýt prodej nemovitostí.

Témata:  Česká pošta

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.