Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polovina menších firem bude muset snižovat náklady

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Polovina malých a středních podniků bude muset při opětovném ekonomickém útlumu sáhnout ke snižování nákladů. Nejčastěji se chystají omezit provozní náklady, hned poté přichází na řadu snižování nákladů na zaměstnance. Každá osmá firma se obává, že další restrikce nepřežije. Vyplývá to ze zářijového průzkumu společnosti Lidya mezi 330 podnikateli.

Jarní nouzový stav v ČR velmi citelně zasáhl ekonomiku a řada malých a středních podniků se dostala do problémů. "Zavření obchodů i zastavení sektoru služeb znamenalo likvidační výpadek příjmů pro tisíce firem i živnostníků," uvedl šéf české pobočky společnosti Lidya Libor Vaníček. Počet přerušených živností za tři čtvrtletí podle dat Bisnode přesáhl 74.000. Podnikání pozastavilo o 35 procent více osob než ve stejném období loňského roku a o 55 procent více než v roce 2018.

Další plošné utlumení ekonomiky neustojí podle průzkumu 12 procent firem a svou činnost budou muset ukončit. Mnohem hůře své vyhlídky přitom hodnotí firmy v Praze a na Moravě, které při dalším omezování skončí v 17 procentech případů.

"Výzkum se dělal v době, kdy již byla opětovně zavedena povinnost nosit ve vnitřních prostorách roušky a je jasné, že aktuálně vyhlášené restrikce omezují dostupnost řady služeb ještě více. Se stoupajícím počtem pozitivně testovaných navíc stoupají obavy spotřebitelů využívat i ty služby, které využívat ještě lze," upozornil Vaníček. Nejistá budoucnost také podle něj omezuje nákupy zbytných produktů.

Zcela bez problémů ekonomická omezení zvládne 34 procent malých a středních podniků, polovina ale pro svou záchranu bude muset přistoupit k nějakým omezením. Řadě firem bude stačit omezit náklady, aniž by omezily zaměstnanost. Pětina musí sáhnout do personální oblasti, což s sebou přinese další ekonomické potíže. Snížení nákladů na zaměstnance vidí Vaníček jako funkční řešení spíše pro firmy mimo Prahu, a to ve 22 procentech, zatímco pražské firmy by ho využily ve 14 procentech případů.

Podle průzkumu budou ale jen čtyři procenta malých a středních podniků řešit situaci půjčkou. "Banky deklarují zpřísněná kritéria pro poskytování půjček, řada firem se tak obává, že by žádostí o úvěr jen ztrácela drahocenný čas. Existuje ale řada jiných možností, jak překlenout kritické období. Nebankovní instituce jsou v poskytování peněz flexibilnější," dodal Vaníček.

Témata:  firmy ekonomika

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy