Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podnikatele čekají v roce 2020 změny. Pomohou jim?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

České podnikatele čeká v příštím roce řada změn, které jim pomohou. Uvedl to vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na dnešní tiskové konferenci. Zmínil mimo jiné zúžení změn legislativy na dva termíny v kalendářním roce, zavedení online formulářů nebo rozšíření elektronické evidence tržeb (EET) na zbylé obory. ČTK shání reakci oborových svazů a opozice.

Zejména malým firmám by mělo ulevit, že od 1. ledna bude změna legislativy omezena na dva termíny ročně, a to 1. ledna a 1. července. Podle Havlíčka ročně dochází k 50 až 100 změnám.

Ministerstvo také pokračuje v digitalizaci. Zhruba 1400 formulářů najdou podnikatelé na jednom místě na webu businessinfo.cz/formulare. Podle ředitele odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání MPO Pavla Vinklera se navíc připravuje na rok 2021 zcela nové řešení registru živnostenského podnikání, řekl.

Hospodářská komora vytýká, že ve výčtu změn chybí bezplatné zpřístupnění Právního elektronického systému pro podnikatele. Ministr průmyslu to údajně firmám a živnostníkům slíbil letos květnu, ale jednání v této věci stále příliš nepokročila, uvedl na dotaz ČTK mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. "S Hospodářskou komorou jejich systém PES pochopitelně řešíme. Je v několika věcech docela zajímavý. Víceméně koncentruje všechny povinnosti státu na jednom místě, není to úplně odlišné od toho, co my máme na businessinfo.cz," reagoval ministr.

Ministerstvo průmyslu dnes připomnělo, že minimální zdravotní pojištění bude od příštího roku 2352 korun, tato částka měsíčně se bude odvádět od února, platí se totiž zpětně. Půjde o 13,5 procenta z poloviny průměrné mzdy.

"Od dubna se rovněž změní minimální výše záloh na pojistné na důchodové pojištění, nově se bude jednat o 2544 korun měsíčně, tedy 29,2 procenta ze čtvrtiny průměrné mzdy. S Novým rokem se rovněž zvýší minimální mzda, a to na 14.600 korun ze současných 13.350 korun," dodal Havlíček.

Havlíček dnes zmínil také květnové rozšíření EET, které se bude týkat například řemeslníků, advokátů, účetních, lékařů a taxikářů. Podnikatelé, kteří mají hotovostní tržby do 600.000 korun ročně, nejsou plátci DPH a nemají víc než dva zaměstnance budou moct od 1. února požádat o výjimku a tržbu i nadále evidovat "papírově". Evidence začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.

Ministerstvo financí na konci listopadu uvedlo, že EET by měla příští rok do rozpočtu přinést 15,2 miliardy korun, z toho 2,4 miliardy korun souvisí s plánovaným rozšířením na zbývající obory, které jí dosud nepodléhaly. Opoziční ODS už dříve uvedla, že u EET nevidí ani po třech letech fungování žádné pozitivní přínosy. Plánované navýšení příjmů se podle strany nezakládá na pravdě. Zároveň ODS zopakovala, že až bude ve vládě EET zruší.

"Dojde rovněž k řadě daňových změn. Například se sníží DPH, od ledna na deset procent u tepla a chladu, od května pak dojde ke stejnému procentuálnímu snížení DPH u vodného, stočného, točeného piva, stravovacích služeb, podávání nealkoholických nápojů, domácí péče o děti, půjčování a nájmu knih," uvedl dnes Havlíček. V přípravě je podle něj na úrovni meziresortních jednání také zavedení paušální daně pro živnostníky a další podnikatele z řad OSVČ s obratem do jednoho milionu korun. "Podle plánu se má zavést v roce 2021," dodal.

Témata:  podnikatelé OSVČ

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.