Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nekvalifikovaní lidé, málo efektivní, mzdy vysoké. Bude takový trh práce i v roce 2020?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Jaké jsou prognózy vývoje trhu práce pro rok 2020? Růst mezd trochu zpomalí, ale tlak na zaměstnavatele neustane, na trhu práce bude stále málo kvalitních uchazečů. Tempo náboru nových lidí nejspíš zvolní, ale nepůjde o všeobecný trend – některé firmy budou propouštět, u jiných intenzita náboru nepoleví. Rozdíly budou jak mezi jednotlivými odvětvími, tak regiony.

Prognózy pro rok 2019 předpokládaly, že bude z pohledu trhu práce zlomový. Velkého zpomalení tempa jsme se naštěstí nedočkali, i když nedostatek volných lidí na trhu práce brzdil firmy téměř ve všech oborech. V příštím roce se očekává mírný hospodářský růst, a to už sedmý rok v řadě. Optimistické vyhlídky podporuje zejména předpoklad, že globální ekonomika by měla mírně oživit a fakt, že osobní spotřeba zůstává vysoká.Nábor bude silný kromě průmyslu také v dopravě, logistice a telekomunikacích

V roce 2019 u nás omezoval růst, kromě oslabování „západních“ evropských ekonomik, zejména nedostatek pracovních sil. I když se v roce 2020 očekává mírný nárůst nezaměstnanosti, firmy se nejspíš přebytku kvalitních uchazečů o práci nedočkají.

„Mzdy porostou i letos, i když ne ve všech oborech a regionech. Přetrvává nedostatek zaměstnanců ve výrobě, nábor nebude slabší ani v dopravních a logistických firmách nebo v oboru telekomunikací,“ předpokládá Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz. „V příštím roce je rizikovým faktorem poptávka po automobilech a dopad ekologických opatření na tento obor, který se u nás podílí na průmyslové činnosti z více než čtvrtiny. Očekává se i stagnace nebo pokles v segmentu služeb.“Platy a mzdy porostou i nadále

I v roce 2020 nadále porostou mzdy, zejména kvůli nedostatku vhodných zaměstnanců. Průměr potáhne nahoru i zvýšení minimální mzdy a platů ve státní sféře. Růst mezd bude ale pomalejší než v předcházejícím roce, přidávat se bude zejména ve větších firmách a v oborech, kde přetrvá nedostatek zaměstnanců.

„Nominální růst mezd by podle odhadů Hospodářské komory měl v roce 2020 dosáhnout 6,2 %. Bude umírněnější než v předcházejícím roce, kdy mzdy rostly v řádu jednotek až desítky procent. Nejvyšší nárůst jsme na platovém portálu Platy.cz zaznamenali v oborech bezpečnost a ochrana, právo a legislativa a bankovnictví. Nešlo ale o jednoznačně obecné trendy, v regionálním srovnání je patrné, že zatímco v některých krajích mzdy v určité profesi výrazně rostly, v jiných mohly i klesat. Letos očekáváme, že se rozdíly ještě prohloubí,“ konstatuje Michal Novák.

Kvalita pracovní síly by se měla opět zvyšovat

To, že některé firmy začínají propouštět, není jistě pozitivní sdělení. Nedostatek pracovních sil ale ekonomové aktuálně považují za nejvýraznější překážku rozvoje podnikání v ČR, takže mírné zvýšení nezaměstnanosti přinese i pozitivní efekty.

„Na obsazení většiny volných pracovních míst není v současné době potřeba téměř žádná kvalifikace. To přispívá k udržení poměrně nízké hladiny mezd v České republice, odráží se to také ve stále nedostatečné efektivitě práce. Ta je stále průměrná i v rámci zemí V4. Zvýšení nezaměstnanosti v současné situaci přinese jednak zlepšení dostupnosti nových pracovníků, jednak zvýšení kvality pracovní síly, která v důsledku snižování nároků zaměstnavatelů v posledních dvou letech klesla.,“ uzavírá Michal Novák.

Témata:  trh práce zaměstnavatelé zaměstnanci lidé

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy