Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Japonská ekonomika klesla nejvíce od roku 2014

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Japonská ekonomika v období říjen až prosinec klesla v celoročním přepočtu o 6,3 procenta, což byl nejvyšší propad od období duben-červen 2014. Důvodem bylo zvýšení daně z obratu a devastující tajfun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila vláda.

Předběžný údaj je mnohem horší, než čekali analytici dotazovaní agenturou Kjódó, podle kterých se měl hrubý domácí produkt snížit v průměru jen o 3,7 procenta po růstu o 1,8 procenta ve třetím čtvrtletí. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím HDP klesl o 1,6 procenta.

Loni v říjnu se zvýšila daň z obratu z osmi procent na deset procent. V roce 2014 japonská ekonomika klesla poté, co daň vzrostla na osm procent z pěti procent.

Ministr pro hospodářství a fiskální politiku Jasutoši Nišimura v prohlášení varoval, že je potřeba pečlivě sledovat vývoj nemoci způsobené novým koronavirem. Ta negativně ohrožuje dodavatelské řetězce a turistiku a mohla by vyvolat prudké zpomalení čínské ekonomiky a fluktuaci na finančním trhu.

Soukromá spotřeba ve čtvrtém čtvrtletí klesla kvůli zvýšení prodejní daně ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 2,9 procenta. Soukromá spotřeba se na celkovém výkonu japonské ekonomiky podílí 60 procenty. Kapitálové výdaje, další důležitý pilíř domácí poptávky, se snížily o 3,7 procenta. Investice do soukromého bydlení klesly o 2,7 procent. Vývoz byl nižší o 0,1 procenta a dovoz o 2,6 procenta. Veřejné investice však stouply o 1,1 procenta díky výdajům na obnovu po přírodních neštěstích.

Hlavní ekonom Norinchukin Research Institute Takeši Minami se domnívá, že v prvním čtvrtletí ekonomika bude pokračovat v poklesu kvůli šíření onemocnění novým koronavirem. Japonská ekonomika tak zaznamená propad již druhé čtvrtletí za sebou a technicky se propadne do recese.

Za celý loňský rok japonská ekonomika v reálném vyjádření expandovala o 0,7 procenta. Tempo růstu tak zrychlilo z 0,3 procenta v roce 2018. Nominální HDP činil rekordních 554 bilionů jenů (116 bilionů Kč). Proti předchozímu roku se tak zvýšil o 1,3 procenta.

Témata:  Japonsko

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.