Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VZP budou letos chybět až tři miliardy korun, lékařům zaplatí později

Všeobecná zdravotní pojišťovna skončila v loňském roce ve ztrátě zhruba pěti miliard korun, poprvé také připustila, že letos nebude hospodařit vyrovnaně, jak má v plánu, ale že skončí se ztrátou tří miliard korun. V Radiožurnálu to v pátek řekl ekonomický náměstek pojišťovny Jan Halama.

Od poloviny roku problémy negativně pocítí především zdravotnická zařízení, protože jim pojišťovna hodlá platit později. Ztrátu totiž nemá z čeho jiného doplácet - rezervy ani jiné peníze nemá.

Radiožurnál připomíná, že ze začátku roku ještě ekonomické situaci VZP dočasně pomůže loni schválený zákon - díky mimořádnému přerozdělení zůstatků z účtů všech zdravotních pojišťoven získá VZP tři miliardy navíc. "To přerozdělení může situaci sanovat v prvním pololetí. Bude se to chovat jako dodatečný příjem, takže do pololetí by to mělo být bez problému," řekl v Radiožurnálu ekonomický náměstek VZP Jan Halama. "V tom druhém pololetí, pokud se nepodaří něco udělat se strukturou poskytovatelů zdravotní péče, popřípadě pokud se nepodaří změnit ten klíč k přerozdělení, tak na konci roku může zase deficit dosáhnout klidně tří miliard," dodal.

Témata:  zdravotnictví VZP

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.