Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká ekonomika dohání průměr Evropské unie

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

„Již na počátku 20. let tohoto století by se Česká republika mohla stát zemí, jejíž hrubý domácí produkt přepočtený na jednoho obyvatele bude nad průměrem Evropské unie. Definitivně se tak v hospodářské oblasti vyrovnáme s odkazem centrálního plánování, který zbrzdil vývoj naší ekonomiky,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

„Rok 2017 byl pro ekonomiku Evropské unie příznivý a ve znamení růstu. Přesto stále v jižních zemích Evropské unie přetrvává vysoká nezaměstnanost a zadluženost. Rozdíly mezi severním a jižním křídlem Evropské unie jsou nadále propastné,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Podle dnes zveřejněné zprávy Eurostatu rostl v uplynulém roce hrubý domácí produkt eurozóny o 2,3 % a celé evropské unie o 2,4 %. Země platící eurem i ostatní země Evropské unie tak v průměru rostly podstatně pomaleji než Česká republika, která v roce 2017 rostla tempem 4,5 %.

Díky vysokému růstu ekonomiky se České republice daří dohánět vyspělé země západní Evropy. Zatím se sice v ukazateli hrubého domácího produktu přepočteného na obyvatele stále nacházíme pod průměrem Evropské unie, nicméně od roku 2012 v tomto ukazateli stoupáme a již za pár let bychom se mohli dotáhnout na unijní průměr.

Témata:  ekonomika

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.