Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku je kritický nedostatek IT odborníků

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

I Česko čelí nedostatku počítačových odborníků. Texty nebo tabulky vytváří na počítači téměř 70 % pracujících. Programování ale zvládá jen malá část lidí. V IT je stále nedostatek odborníků.

Běžné činnosti, jako je kopírování souborů či složek, provádělo v posledním roce 74 % a instalaci softwaru či aplikací 45 % zaměstnaných. Programování se ale věnovalo pouze 5 % osob z této skupiny. „Ukazuje se, že základní práci s Wordem nebo Excelem dnes rozumí více než dvě třetiny pracujících. Běžné kancelářské programy Češi zvládají. Nicméně programování zůstává výsadou technicky zdatných jednotlivců,“ uvádí místopředseda ČSÚ Marek Rojíček.Nejvíce počítačově gramotných osob pracuje v kvalifikovaných profesích. To platí jak pro používání základních znalostí, jako je přenos souborů mezi zařízeními, tak pro složitější dovednosti, mezi něž patří práce s tabulkovým procesorem nebo programování.

Mezi manažery nalezneme většinu těch, kteří v posledním roce přenášeli soubory mezi různými zařízeními nebo použili tabulkový procesor. V programovacím jazyku psalo 6 % z nich. Ještě častěji používali tyto dovednosti specialisté z různých oborů. Naopak na druhém konci kvalifikační škály se nacházejí pomocní a nekvalifikovaní zaměstnanci.„Stále větší digitalizace ekonomiky vyžaduje rostoucí počet specialistů v oblasti IT. Jen za posledních deset let se jejich podíl zdvojnásobil z 1,8 % zaměstnaných osob v roce 2006 na 3,6 % v roce 2016,“ říká Lenka Weichetová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Přesto je IT odborníků stále nedostatek. Mezi firmami, které zaměstnávají IT specialisty, jich 29 % hlásí, že v posledním roce měly problémy s obsazením míst pro IT odborníky.

Témata:  počítače

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.