Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nečas a Cameron se po telefonu shodli: Náš trh nesmí být jen popelkou

Kvůli záchraně eura nesmí Evropská unie přestat rozvíjet svůj společný trh, který zatím nefunguje ani z poloviny. Premiér Petr Nečas (ODS) ve čtvrtek na dotaz agentury Mediafax prozradil, že právě to bylo klíčové téma jeho středečního telefonátu s britským ministerským předsedou Davidem Cameronem.

"Vyměnili jsme si společné postoje. Je skutečností, že například ČR a celá řada dalších zemí – včetně Velké Británie – má zájem na dalším prohlubování vnitřního trhu. To je obrovský potenciál konkurenceschopnosti a ekonomického rozvoje," uvedl Nečas.

"V podstatě pod společný trh zatím spadá 40 procent zboží v Evropě, on skutečně není dokončený, není operabilní," zmínil český premiér, aby připojil: "Z tohoto pohledu by společný trh neměl být jakousi popelkou v porovnání s evropskou měnou. Všichni teď mluví o eurozóně, o zachování eura, společné měny. Ale zrovna tak musíme pěstovat rozvoj společného trhu."

Nečas s Cameronem ve středu večer po telefonu zhodnotili také výsledky Evropské rady z konce minulého týdne. "Shodli jsme se na tom, že je škoda, že se nepodařilo dosáhnout dohody ve formátu všech 27 členských zemí. Tu bychom přivítali," prohlásil Nečas. Byla to přitom Velká Británie, které se proti návrhu ostře postavila.

Podle Nečase se oba státníci bavili také o dalším evropském vývoji s tím, že český premiér je toho názoru, že je možné pokračovat v zavádění nových pravidel cestou mezivládní smlouvy. "Koneckonců to bylo součástí vyjednávací strategie české delegace během Evropské rady," doplnil.

Předseda české vlády přiblížil také rozhovor, který vedl ve středu při obědě na Pražském hradě s Václavem Klausem. "Pracovní oběd s panem prezidentem byl dlouhodobě plánovaný a probírali jsme celou řadu záležitostí. Evropská témata z toho zabírala 15 maximálně 20 procent," zmínil Nečas, aby uzavřel: "Já jsem pana prezidenta informoval o průběhu Evropské rady, protože on měl informace pouze z diplomatických dokumentů případně z médií."

Jedním ze závěrů posledního summitu EU je přitom půjčka členů eurozóny i vybraných států Evropské unie Mezinárodnímu měnovému fondu. Česko by se na částce mělo podílet zhruba 89 miliardami korun, a to z devizových rezerv České národní banky (ČNB). Prezident Klaus je proti tomu a vláda se po posledním jednání rozhodla vyčkat na podrobné analýzy. Podle Nečase někteří členové vlády ve středu zalitovali, že nemírnili svá předchozí vyjádření k uvedenému tématu. Podrobný vhled do problematiky jim nabídl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Témata:  EU Petr Nečas

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.