Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zázračné krabičky slibují úsporu energie. Skutečně s nimi ušetříte?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Za elektřinu by jistě rád ušetřil úplně každý. Rozhodně však nelze doporučit za tímto účelem jakkoli manipulovat s elektroměrem nebo si pořizovat zázračná zařízení slibující úspory až do výše několika desítek procent měsíčně. V prvním případě se vystavujete riziku černého odběru, ve druhém s největší pravděpodobností utratíte tisíce za nefunkční výrobek.

Internetové inzerce přístrojů, které vám mají pomoci snížit náklady na energie, nejsou bohužel žádnou novinkou. „V roce 2013 jsme spotřebitele upozorňovali na podvodné reklamy lákající ke koupi výrobku s názvem Energy Saver Pro. Nyní se na trhu objevuje podobný produkt, tentokrát s názvem EKONOR,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Výrobek EKONOR slibuje potenciálním uživatelům, že na platbách za energie ušetří až 50 %. Účinnost tohoto zázračného přístroje je zdůvodněna tak, že „odstraní reaktivní složku ze sítě, čímž sníží napětí a následně tak elektrickou spotřebu“. Výrobce kromě toho prohlašuje, že přístroj příznivě ovlivňuje zdraví jeho uživatelů.

Na oko odborné vysvětlení fyzikálního procesu, na němž přístroj údajně funguje, může zmást kdekterého laika. „Po zkušenosti s výrobkem Energy Saver Pro máme za to, že se opět jedná o podvod a klamání spotřebitele. Proto jsme se rozhodli podat podnět České obchodní inspekci, která již v minulosti prošetřovala okolnosti prodeje těchto zázračných energetických krabiček. Konkrétně v případě Energy Saver Pro bylo zjištěno, že přístroj žádnou energii neušetří, ale naopak ji ještě sám spotřebovává,“ konstatuje Lukáš Zelený a dodává: „Rozhodně nedoporučujeme tento přístroj kupovat.“

Pokud chcete ušetřit za energie, výrobek EKONOR vám s tím nejspíš nepomůže. Chcete-li snížit své měsíční výdaje za dodávky energií, pak se raději poohlédněte po dodavateli s nejnižšími cenami na trhu a vyměňte toho stávajícího. Důležité je ale pohlídat si, na jak dlouhou dobu máte v současnosti uzavřenou smlouvu a kdy ji můžete vypovědět. Při předčasném ukončení smlouvy totiž zaplatíte dodavateli nemalou finanční sankci.

Témata:  energetika dTest podvod

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy