Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kalousek: Za krizi může zbabělost, nezodpovědnost a populismus politiků

Za krizi může zbabělé, nezodpovědné a populistické chování politici, nikoliv trhy. Na XI. Fóru Zlaté koruny to v úterý uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) s tím, že doba žití na dluh definitivně skončila.

Podle Kalouska nyní čelíme pádu mýtu o tom, že jsou vlády zodpovědné za trvalý růst životní úrovně. Finanční disciplína států se trvale zhoršuje s tím, jak vlády neodpovědně podléhaly tlaku voličů a financovaly stát z deficitů.

„Nyní vidíme, že státní dluhopisy přestaly být nejbezpečnější investicí,“ řekl Kalousek.

Česká vláda podle Kalouska v současnosti nemá velký manévrovací prostor, domnívá se ministr financí. Cesta podle něj vede přes zvyšování efektivity a snižování nákladů státu.

„Vláda může nést odpovědnost za skutečně hendikepované občany, ale těch nemůže být polovina národa,“ sdělil Kalousek.

Současně připomněl, že samotné politické reprezentace mají omezené možnosti.

„Nejsem velkým optimistou. Nepředpokládám, že by evropský politický establishment dokázal provést opatření, která by zastavila krizi. Jedná se totiž o krizi důvěry,“ uvedl Kalousek.

Témata:  Miroslav Kalousek krize

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy