Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kalousek: Za krizi může zbabělost, nezodpovědnost a populismus politiků

Za krizi může zbabělé, nezodpovědné a populistické chování politici, nikoliv trhy. Na XI. Fóru Zlaté koruny to v úterý uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) s tím, že doba žití na dluh definitivně skončila.

Podle Kalouska nyní čelíme pádu mýtu o tom, že jsou vlády zodpovědné za trvalý růst životní úrovně. Finanční disciplína států se trvale zhoršuje s tím, jak vlády neodpovědně podléhaly tlaku voličů a financovaly stát z deficitů.

„Nyní vidíme, že státní dluhopisy přestaly být nejbezpečnější investicí,“ řekl Kalousek.

Česká vláda podle Kalouska v současnosti nemá velký manévrovací prostor, domnívá se ministr financí. Cesta podle něj vede přes zvyšování efektivity a snižování nákladů státu.

„Vláda může nést odpovědnost za skutečně hendikepované občany, ale těch nemůže být polovina národa,“ sdělil Kalousek.

Současně připomněl, že samotné politické reprezentace mají omezené možnosti.

„Nejsem velkým optimistou. Nepředpokládám, že by evropský politický establishment dokázal provést opatření, která by zastavila krizi. Jedná se totiž o krizi důvěry,“ uvedl Kalousek.

Témata:  Miroslav Kalousek krize

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.