Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stát bude financovat začínající firmy. Kdo uspěje vybere soukromá firma

Začínající firmy budou mít od příštího roku více možností, jak nastartovat nebo rozvinout svůj byznys, některé z nich získají peníze formou kapitálového vstupu od nového státního rozvojového fondu. Informuje o tom středeční vydání deníku E15.

Ministerstvo průmyslu, které chce na podporu mladých firem vyčlenit zhruba 1,3 miliardy korun z evropských fondů, již má hotový projekt, fond založí do dubna a do konce června hodlá získat souhlas centrální banky s jeho činností. Deníku E15 to potvrdil ředitel příslušné sekce ministerstva průmyslu Petr Očko.

„Podpora se zaměří na vznik nových firem a rozvoj inovačních a technologicky orientovaných firem,“ uvádí se v příslušném materiálu ministerstva. Stát tak chce zároveň posílit zatím malé odvětví venture kapitálu. Aby bylo možné nový fond s názvem Český rozvojový spustit rychle, bude – na rozdíl od původních představ – stoprocentně státní.

Podmínkou ovšem je spolupráce se soukromými investory na konkrétních projektech. „Ti se budou muset na investici podílet minimálně třiceti procenty,“ říká Očko. Díky tomu by mělo být možné mobilizovat další stamiliony či miliardy korun z privátních zdrojů. Peníze by se měly státu i soukromým investorům vracet poté, co své podíly ve firmách časem odprodají.

O konkrétních investicích státního fondu přitom nebudou rozhodovat úředníci, jak se obávali čeští venture kapitalisté. Správcem fondu bude soukromá investiční společnost, kterou určí výběrové řízení. Vznik fondu schválí vláda zřejmě už dnes. Souhlas Poslanecké sněmovny v této fázi není nutný. „Je to pilotní varianta bez nutnosti legislativní změny,“ uvedl Očko.

Po Českém rozvojovém fondu, určeném pro firmy staré maximálně pět let, jenž bude investovat prvních 560 milionů korun, by měl později vzniknout druhý fond, který podpoří také expanzi starších českých firem na zahraniční trhy.

Témata:  firmy

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 12:55

Koupil jsem si prodlouženou záruku, nebo je to pojištění?

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na spotřební elektroniku, která bývá na poruchy náchylná. Někteří z nich však mohou být posléze nepříjemně překvapeni, když jim s reklamací nevyhoví, buď kvůli podmínkám smluvní záruky, nebo protože se vlastně vůbec nejedná o záruku, ale o pojištění. Na co by si měl spotřebitel pozor, než si za takovou nadstandardní službu připlatí?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy