Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Členství v Evropské unii podporuje jen 60 procent Čechů. Nejméně od vstupu!

Se členstvím v Evropské unii souhlasí čím dál méně lidí a v současnosti unijní sympatie vyjadřují necelé dvě třetiny Čechů. Naopak podíl lidí, kteří souhlasí se členstvím v NATO se v posledních deseti letech nemění a je vyšší než v době vstupu, vyplývá to z průzkumu, který STEM zveřejnilo v pondělí.

Z výsledků říjnového průzkumu dále vyplynulo, že souhlas s členstvím v Evropské unii od roku 2009, kdy Česko Evropské unii předsedalo, postupně klesá a v současnosti je nižší než v době, kdy jsme do unijních struktur vstupovali. Jasné ano Evropské unii vyjadřuje pouze 18 procent obyvatel, odpověď spíše ano zvolilo 41 procent lidí. Opačný názor převládá u celých dvou pětin Čechů. Největší podporu (80 procent) si členství v Evropské unii získalo pouze v době českého předsednictví. Zcela jiný názor u většiny Čechů převládá v souvislosti s počtem lidí, kteří souhlasí se členstvím se vojenských strukturách NATO. "S členstvím v NATO souhlasí v současnosti více lidí než v době, kdy jsme se členy Severoatlantické aliance stali," uvádí dále průzkum. Navíc hranice oblíbenosti se pohybuje stále kolem 70 procent a nezaznamenává žádné zvláštní výkyvy, jako je tomu například u členství v Evropské unii. Okruh těch, co nesouhlasí jak se členstvím v NATO, tak i v Evropské unii, tvoří zejména stoupenci levicových stran. Členem Severoatlantické aliance se Česká republika stala v březnu roku 1999 a do Evropské unie vstoupila o pět let později, v květnu roku 2004.

Šetření STEM se uskutečnilo ve dnech 7. až 15. října a zúčastnilo se ho 1277 respondentů.

Témata:  EU

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy