Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německá ekonomika přibrzdila

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Růst německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí byl potvrzen na úrovni 0,2 % mezikvartálně, což ve srovnání s 0,4 % ve druhém čtvrtletí představuje citelné zpomalení. Na pomalejším růstu se podepsaly především nižší exporty, které ve srovnání s minulým čtvrtletím poklesly o 0,4 %, zatímco ještě ve druhém kvartále šly o 1,2 % nahoru. Hlavním tahounem HDP tak zůstává domácí poptávka, které se vede díky velmi dobré situaci na trhu práce a rostoucím mzdám. 

K výkonu německé ekonomiky však notně přispívá i vláda, jejíž výdaje ve třetím čtvrtletí vzrostly ve srovnání s minulým čtvrtletím o 1,0 %. Investice tentokrát za tržními očekáváními zaostaly, když místo očekávaného růstu o 0,3 % stagnovaly. Poslední data z reálné ekonomiky naznačují, že v závěrečném čtvrtletí letošního roku by si německá ekonomika měla vést více než dobře. Podle našich odhadů by její růst mohl dokonce překonat 0,5 % q/q, což je pro Českou republiku, pro kterou je Německo největším obchodním partnerem, dobrá zpráva. Informuje Jana Steckerová, Economist, Investment Banking, Komerční banka.

Témata:  Německo ekonomika

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy