Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trumpův muž plánuje něco, co se Kremlu líbit nebude

Donald Trump
Donald Trump
Foto: YouTube

Donald Trump se ještě nechopil prezidentské funkce, už se ale spekuluje, kdo by mohl usednout v nové vládě. Mezi potenciální uchazeče o post šéfa diplomacie patří i někdejší předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich. Ačkoliv Trump mluvil o vylepšování vztahů s Ruskem, Gingrich patří mezi ty, kteří prosazovali vyzbrojení Ukrajiny.

Jeden z hlavních uchazečů o nejvyšší pozici v novém americkém kabinetu podporuje myšlenku vyzbrojení Ukrajiny, která se bojuje s Ruskem podporovanými separatistickými silami ve východní části země.

Bývalý vůdce sněmovny Newt Gingrich v rozhovoru pro ukrajinský list Yevropeiska Pravda v září uvedl, že pokud Trump vyhraje volby, byl by pravděpodobně zrušen zákaz dodávek smrtících zbraní na Ukrajinu.

„Pomoc Ukrajině se zatím uskutečňuje pouze ve slovy, aniž by byly dodány vhodné moderní zbraně k ochraně. Trump to změní," řekl 73-letý politik a diplomat.

CNN sestavila seznam pěti možných kandidátů, na kterém jsou kromě Gingriche, senátora Alabamy Jeffa Sessionsa, bývalého velvyslance při OSN Johna Boltona, předsedu Rady pro zahraniční vztahy Richarda Haasse a senátora Tennessee Boba Corkera. Gingriche jako kandidáta na ministra zahraničí označuje také The Wall Street Journal nebo BBC.

Rusko si přitom od nového prezidenta naopak slibuje uvolnění napětí. Trump by mohl přesvědčit Severoatlantickou alianci, aby stáhla své jednotky od hranic s Ruskem. Americkým novinářům to v pátek v New Yorku řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Republikánský prezident by "mohl přesvědčit NATO, aby zpomalilo své rozšiřování nebo aby stáhlo své síly od hranic s Ruskem," konstatoval mluvčí prezidenta Vladimira Putina.

Témata:  Donald Trump Rusko USA

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.