Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stát nemá ze Zemanových čínských investic ani korunu, varuje Babiš

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka, EuroZprávy.cz

Čínské investice v České republice, které vychvaloval zejména prezident Miloš Zeman, se nekonají. Upozornil na to ministr financí Andrej Babiš (ANO) s tím, že peníze plynou do kapes soukromých vlastníků, ale stát z nich nemá nic.

Babiš to řekl v úterním pořadu Interview ČT24 a dodal, že dosavadní investice skupiny CEFC jsou v nákupu nemovitostí do portfolia soukromých vlastníků nebo akcionářů. "Takže nějaké investice z čínské strany, které by měly přímý pozitivní vliv na český rozpočet, zatím nevidím," upozornil.

Podotkl také, že na vládě strategické partnerství mezi Českem a Čínouani neprojednávali. "Ona to vláda projednala jako informaci. Byly podepsány dohody a já jsem ve velkém očekávání, co z toho partnerství vypadne konkrétně pro českou ekonomiku," řekl Babiš České televizi.

Zeman tvrdí, že čínské investice v Česku dosáhly asi 50 miliard korun. To ale Babiš zatím potvrdit nemůže. "Pan prezident mi slíbil, že dostanu seznam investic. Zatím jsem v očekávání, peníze plynou do kapes vlastníků, ale ne státu," tvrdí. Zeman se naopak brání tím, že Babiš není správně informován.

Televize připomíná, že hodnota ekonomických dohod mezi českými a čínskými společnostmi uzavřených při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze měla letos dosáhnout 95 miliard korun, do roku 2020 pak 294 miliard. 

Témata:  Andrej Babiš Čína ekonomika

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 12:55

Koupil jsem si prodlouženou záruku, nebo je to pojištění?

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na spotřební elektroniku, která bývá na poruchy náchylná. Někteří z nich však mohou být posléze nepříjemně překvapeni, když jim s reklamací nevyhoví, buď kvůli podmínkám smluvní záruky, nebo protože se vlastně vůbec nejedná o záruku, ale o pojištění. Na co by si měl spotřebitel pozor, než si za takovou nadstandardní službu připlatí?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy