Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mezinárodní ratingové agentury očekávají další pokles zadlužení ČR

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Mezinárodní ratingové agentury Moody´s a Fitch Ratings ve svých nejnovějších hodnoceních potvrdily výbornou kondici veřejných financí České republiky a shodují se na perspektivě dalšího poklesu jejího deficitu a zadlužení. Informuje Ministerstvo financí.

Potvrdily tím, že cíle, které si Ministerstvo financí pro následující roky stanovilo, se i z mezinárodního hlediska a hlediska očekávání finančních trhů těší mimořádně vysoké důvěryhodnosti.

Moody's potvrdila České republice rating A1 se stabilním výhledem, čímž potvrdila její výsostnou pozici v rámci regionu střední a východní Evropy. Mezi silnými stránkami oceňuje Moody's především rozpočtovou stabilitu a odolnost českých veřejných financí k případným externím šokům. Agentura zdůraznila pokles deficitu veřejných financí z 5,5 % HDP v roce 2009 na 0,6 % v roce 2015. Agentura dále poukázala především na příznivý vývoj strukturálního salda hospodaření vládního sektoru (saldo očištěné o hospodářské výkyvy), jehož vývoj v posledních čtyřech letech představuje jeden z nejlepších výsledků v rámci EU 28 a převyšuje všechny ostatní země se srovnatelným ratingovým hodnocením.

„Pro českou ekonomiku je jednoznačně dobrá zpráva, že naše finanční politika a realizovaná opatření se těší takto vysoké důvěře finančních trhů. Oproti roku 2013 díky tomu naše zadlužení kleslo o 23,2 mld. Kč a na úrokových výdajích jsme ušetřili 17,6 mld. Kč. Trvám na pokračování v nastoleném trendu a těší mě, že finanční trhy o tom nemají nejmenší pochybnost,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.

Moody’s očekává, že stejně dobrých fiskálních výsledků bude dosaženo i v letech 2016 a 2017. A to nejenom s ohledem na prognózovaný vývoj ekonomiky, ale i díky opatřením v boji s daňovými úniky, kde Moody´s explicitně zmiňuje elektronickou evidenci tržeb.

Příznivý vývoj veřejných financí a správné nastavení fiskální politiky podtrhuje i hodnocení, že české veřejné finance mají podle Moody´s kapacitu absorbovat externí šoky bez nezbytného tlaku na pokles důvěryhodnosti a tedy bez negativních dopadů do ekonomické a finanční kondice země. Omezování růstu vládních výdajů, opatrnostní řízení státního dluhu a klesající náklady na jeho financování vylučují také případná rizika nedostupné likvidity.

Výbornou pozici veřejných financí v České republice potvrzuje i agentura Fitch Ratings, která v letošním roce očekává další pokles deficitu, který bude podle agentury v regionu střední a východní Evropy, stejně jako v EU, v poměru k HDP jeden z nejnižších.

Témata:  státní dluh ekonomika

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.