Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zákoník práce lépe ochrání zaměstnance. Co se změní po rodičovské dovolené?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová předložila středečním jednání vládě návrh novely zákoníku práce, který posiluje ochranu a postavení zaměstnanců. Návrh zajistí prohloubení principu takzvané „flexikurity“, tedy posílení pružnosti základních pracovněprávních vztahů za současného posílení ochrany zaměstnance.

„Situace na trhu práce je velmi dynamická, změny jsou reakcí hlavně na požadavky praxe, především sociálních partnerů,“ uvedla ministryně Michaela Marksová. „Novinkou bude jistota návratu do původní práce a na stejné pracoviště pro zaměstnance po skončení rodičovské dovolené, povinnost zpracovat sociální plán pomoci v případech hromadného propouštění nebo například zrušení možnosti jednostranného převedení zaměstnance na jinou práci bez jeho souhlasu,“ řekla ministryně.   Zásadní věcné změny se týkají zejména:

rozšíření garance návratu na původní práci a pracoviště i na období po skončení rodičovské dovolené, nikoliv jako dosud jen po skončení mateřské dovolené a jen na druh práce a místo výkonu práce podle pracovní smlouvy,  zrušení institutu jednostranného převedení zaměstnance na jinou práci a jeho nahrazení dohodou smluvních stran pracovního poměru,  úpravy hromadného propouštění stanovením povinnosti zpracovat sociální plán,  úpravy práv a povinností v kontu pracovní doby a u způsobu rozvržení pracovní doby, posuzování práce přesčas, vzniku překážek v práci nebo v ochraně mzdových práv,  úpravy dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr garancí dob odpočinku a ochrany odměny z dohody,  koncepční změny v právní úpravě dovolené při stanovení práva na dovolenou i při jejím čerpání,  posílení flexibility pracovního poměru změnou úpravy výkonu práce mimo pracoviště zaměstnavatele (homeworking a teleworking),  zakotvení institutu vrcholových řídících zaměstnanců jako zvláštní kategorie vedoucích zaměstnanců,  přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů.  

Další změny se dotýkají zejména přeložení, prevence před stresem a obtěžováním na pracovišti, doručování a průměrného výdělku. Návrh zákona obsahuje i úpravu jiných právních předpisů navazujících na změny prováděné v zákoníku práce. Výše uvedené změny byly projednány se sociálními partnery, některé z nich byly zařazeny do návrhu zákona na základě jejich souhlasného požadavku.

Témata:  zaměstnanci zaměstnavatelé lidé

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy