Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci zkoumali, kdo je štědřejší. Tlustí nebo hubení?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Jak je známo, vědci zkoumají téměř všechno a všechny. Odborníci z Německa se rozhodli zjistit další užitečnou věc. Zkoumali to, kdo je štědřejší – tlustí či hubení.

Studie provedená v Německu podle serveru Sky News zkoumala to, zda jsou v otázce peněz štědřejší lidé tlustí nebo hubení. Prokázat to chtěli pomocí laboratorního experimentu, kterého se zúčasnilo 20 lidí z každé skupiny.

Studie, která byla publikována v časopise Journal of the Association for Psychological Science, ukázala, že silnější lidé jsou štědřejší, zatímco ti hubení mají tendenci být lakomější. Formou hry s rozdáváním peněz bylo zjištěno, že v průměru dávají hubení o 16 % méně. A pokud se rozhodnou hubení s někým podělit, dávají přednost jiným hubeným lidem.

Němečtí výzkumníci měřili během pokusů lidem hladinu cukru v krvi a zjistili, že ti s nižší úrovní se s větší pravděpodobností zachovají sobecky. Hladina cukru ovlivňovala chování obou skupin, ale účinky na tlustší lidí byly méně výrazné.

A co ze studie vyplývá? Nejlepší je žádat o laskavost – nebo třeba o zvýšení platu – ve chvíli, kdy je dotyčný najedený. V ten moment je pravděpodobnější, že se daná člověk zachová štědřeji. Na druhou stranu to také může vysvětlovat, proč jsou lidé někdy nevrlí, když drží diety.

„Naše údaje ukazují, že ekonomické rozhodování je ovlivněno tím, jaká je tělesná hmotnost účastníků a tělesná hmotnost jejich oponentů, i to jaká je koncentrace glukózy v krvi. To vše je třeba vzít v úvahu při analýze o ekonomickém rozhodování," shrnují svou studii vědci.

Témata:  lidé Peníze

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy