Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Protesty proti Wall Streetu se šíří do světa

Protesty proti Wall Streetu se šíří do světa

Foto: Wikipedia

Snaha newyorského hnutí Occupy Wall Street (Obsaďte Wall Street - OWS) upozornit na sociální nerovnost v americké společnosti získává sympatie lidí z celého světa. V sobotu se bude protestovat v ulicích některých měst od Aljašky po Nový Zéland, informuje agentura Reuters.

Stoupenci OWS už měsíc okupují park Zuccotti na Manhattanu. Podobné akce se konají také v Los Angeles, Chicagu, Denveru, Bostonu, Seattlu, San Francisku a dalších amerických městech. Na internetu se množí výzvy k rozšíření protestů proti "chamtivým" finančníkům a bankéřům po celém světě. V sobotu by se proti Wall Streetu mělo demonstrovat i v ulicích Londýna, Frankfurtu nebo Říma. Výzva OWC se šíří po sociálních sítích. Na Facebooku vznikly stránky October 15, které se hlásí k sobotnímu datu 15. října. Na Twitteru mají název O15. Na pokojná shromáždění si mají lidé přinést otevřenou mysl, spacáky, jídlo a teplé oblečení.

V Londýně vznikla New Yorkem inspirovaná stránka Occupy London Stock Exchange (Obsaďme londýnskou burzu), která má již 12 000 příznivců. Na internetu se také objevila stránka United for Global Change (Sjednoceni pro globální změnu). "Je čas, kdy se máme sjednotit, je čas, kdy nás musí oni poslouchat, lidé na celém světě, povstaňte! Nejsme zboží v rukou politiků a bankéřů, kteří nás nereprezentují. Budeme pokojně demonstrovat, mluvit a organizovat se, dokud toho nedosáhneme," píše se na těchto stránkách. Několik desítek tisíc demonstrantů se nejspíš sejde v Římě, kde jsou podobné protesty běžnější a mívají divočejší průběh, než si asi představuje OWS. Jen v několika málo dalších městech policisté očekávají účast vyšší než několik tisíc lidí.

Témata:  Wall street demonstrace

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.