Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Suché léto bez vody: Ministerstvo už teď naplánovalo několik opatření

Sucho, ilustrační fotografie
Sucho, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ačkoli v posledních dnech vydatně pršelo, vše nasvědčuje tomu, že v létě nás čekají extrémní sucha. Problémem je pak hlavně zničená půda, která nezadržuje vodu. Ministerstvo zemědělství proto už teď naplánovalo několik protierozních opatření.

Hydrologové varují, že v létě nám hrozí extrémní sucha. V zimě navíc napadlo jen minimum sněhu a půda je stále hodně vysušená. Problémy tak můžou být hlavně na Moravě. Podle odborníků hrozí, že nebude dostatek pitné vody a také vody, kterou podniky potřebují k výrobě.

Půda v Česku je v tak dezolátním stavu, že už nědokáže pořádně zadržovat vodu. Důsledkem jsou pak podvodně a eroze, které ohrožují až dvě třetiny zemědělské půdy.

"Půda v Česku udrží pět bilionů litrů vody. Mohla by udržet o 3,4 bilionu více," řekl TV Nova Jičí Hladík z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy.

Půda nebývá dostatečně proorávaná a není provzdušněná – i kvůli tomu se voda nevsakuje a rychle stéká po povrchu, což sebou přináší extrémní erozi – tím pak trpí rybníky i kvalita vody.

"Díky tomu se zanáší přehrady, rybníky… snižuje se kapacita vodních nádrží, zhoršuje se kvalita vody," vysvětlil Jan Hodovský z Povodí Moravy.

Ministerstvo zemědělství proto plánuje hned několik protierozních opatření. A některá se týkájí i samotného pěstování plodin. V nejvíce ohrožených oblastech se nebudou smět pěstovat erozně nevhodné plodiny jako je kukuřice, brambory nebo řepa.

Zemědělce bude kontrolovat státní pozemkový úřad. Za nedodržování protierozních opatření mají hrozit až několika set tisícové pokuty.

Témata:  sucho počasí

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.