Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi loni vykouřili půl miliardy pašovaných cigaret

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Pašovaných či nelegálně vyráběných cigaret se v Česku loni vykouřilo téměř půl miliardy kusů. Představuje to však jen 3,2 procenta všech cigaret, které si v naší republice kuřáci koupí, píše dnešní vydání Práva.

Česko nadále patří ke státům s vůbec nejnižším výskytem nelegálního kuřiva. Jak vyplývá ze studie poradenské společnosti KPMG, zhruba polovina českým kolkem neopatřených krabiček se do ČR dostává z Běloruska a Ukrajiny.

Není divu, vždyť zatímco u nás cena i těch nejlacinějších značek přesáhla hranici 75 korun, na Ukrajině lze dvacítku cigaret pořídit v přepočtu třikrát levněji. To je samozřejmě velké lákadlo pro pašeráky, píše Právo.

"V Evropské unii je nelegální každá desátá vykouřená cigareta. Konkrétně to loni představovalo 53 miliard kusů. Přestože v EU došlo k meziročnímu poklesu tohoto nelegálního obchodu z 10,4 na 9,8 procenta, přišly členské státy EU na daních o 11,3 miliardy eur (v přepočtu přes 300 miliard Kč),“ uvádí studie KPMG.

Daňové úniky jsou však citelné i v Česku, kde státní rozpočet přichází ročně kvůli pašovaným cigaretám až o 1,3 miliardy korun.

Témata:  kouření

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.