Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda učitelům slibuje vyšší platy. Dočkají se jich tentokrát?

Škola, ilustrační fotografie
Škola, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Vládní koalice se celý týden hádala kvůli vyšším platům pro učitele. Zatímco ministryně školství Kateřina Valachová jim chce přidat 10 %, ministr financí Andrej Babiš je ochotný mluvit o navýšení 5%. Dohoda je ale zatím v nedohlednu. Pedagogové jsou naštvaní, ale prý už jsou na nesplněné sliby za ta léta zvyklí.

Sliby chyby. To už učitelé dobře vědí. Hlavně když slibuje vláda a jde o jejich platy. Například při stávce učitelů v roce 2007 novopečený ministr školství Ondřej Liška taky sliboval. "Vidím rezervy i uvnitř resortu, ne sice příliš velké, ale přesto tam jsou," říkal tehdy Liška.

Učitelům ale dostatečné rozhodně nepřišly. Stávka v létě 2008 pak přinesla slib další, tentokrát od tehdejšího šéfa státní kasy. "První na pásce budou učitelé základních a středních škol," tvrdil v říjnu 2008 Miroslav Kalousek.

Rok nato sice učitelé přidáno dostali, ovšem méně, než vláda slíbila. Ministerstvo školství se totiž přepočítalo v tom, jak rychle bude učitelů ubývat. A podobně to pokračovalo i v roce 2011 - ministr Dobeš sice učitelům přidává, vzápětí ale ruší odměny za odsloužené roky.

A pak se Dobeš divil, že učitelé stávkovali. "Je to jediná skupina, které se přidává," hájil svůj názor Dobeš z Věcí veřejných. Dobeše tehdy jako stínový ministr kritizoval i Marcel Chládek a po svém nástupu do čela ministerstva v roce 2014 samozřejmě i on jmenoval vyšší platy pro učitele mezi svými prioritami.

Jak kantoři rychle zjistili, zvýšení zůstalo často jen na papíře. Školy na něj totiž v řadě případů nedostaly dost peněz, a tak musely učitelům ubrat na odměnách. Podobně jako za Dobeše, kterého Chládek kritizoval. A na stejné nářky učitelů musela loni odpovídat i Chládkova nástupkyně Kateřina Valachová. Která jak jinak - slíbila nápravu.

"Nám se tak podařilo vytvořit rezervu, která v minulosti nebyla a opravdu docházelo k tomu, že na platy učitelů nezbývalo," uvedla Valachová. Teď chce Valachová pro učitele navýšení platů o 10 procent. Jestli nejde jen o další lákadlo v duchu hesla "slibem nezarmoutíš", se teprve ukáže.

Už teď to ale začíná vypadat, že se kantoři s přidáním 10 % k platu budou muset rozloučit. Valachová je sice stále požaduje, má ale připravený i plán B, kdy by dostali přidáno jen 5 %, ale to i v roce 2018 a 2019. Školské odbory stále chtějí 10 %, což dělá asi 13 miliard korun, Valachová ale doufá, že na její návrh přistoupí.

Témata:  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy školství

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.