V příštích dvou letech hospodářský růst zpomalí a inflace pozvolna poroste

Česká ekonomika zažila loni jeden z nejúspěšnějších roků ve své porevoluční historii,“ tato slova zazněla z úst Miroslava Singra, guvernéra České národní banky, pod jehož záštitou letos v Kongresovém centru ČNB proběhl již čtrnáctý ročník jedné z předních akcí pro ekonomy a odborníky z oboru financí – CFA Society Forecasting Dinner 2016. Slavnostního večera pořádaného CFA Society Czech Republic se včera v Praze zúčastnilo více než 200 představitelů významných finančních a bankovních institucí působících v České republice. Zahraničním hostem byl americký makroekonom a prosazovatel teorie her, Brian D. Singer, CFA.

Ilustrační fotografie
reklama

„Rychlý růst, na kterém se vedle uvolněné měnové politiky a poklesu cen energie a jiných komodit podílelo dočerpávání EU fondů, byl doprovázen oživením na trhu práce: poklesem nezaměstnanosti, vytvářením nových pracovních míst a zrychlujícím růstem mezd. Nadále však přetrvávalo dezinflační prostředí, které Českou národní banku vedlo k prodloužení jejího kurzového závazku. V příštích dvou letech hospodářský růst zpomalí a inflace pozvolna poroste, přičemž inflačního cíle by měla dosáhnout v prvním pololetí 2017. Udržitelné plnění inflačního cíle je podmínkou návratu do standardního režimu měnové politiky. ČNB neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než v roce 2017,“ uvedl ve svém vystoupení na CFA Society Forecasting Dinner 2016 guvernér ČNB Miroslav Singer.

Brian D. Singer, který působí jako vedoucí týmu dynamických alokačních strategií ve společnosti William Blair, s publikem sdílel svůj pohled na globální makro alokaci aktiv v kontextu teorie her: „Studená válka přišla a odešla. Stejně tak přišla i odešla geopolitická stabilita. Zatímco ukazatele fundamentální hodnoty zůstávají, globální geopolitický šum se zvýšil na takovou úroveň, že se tento hodnotový ukazatel stává stále významnějším. Jak se svět posunul z éry geopolitické stability do nestabilního období s řadou ohnisek napětí na obou polokoulích, narostl i význam schopnosti analyzovat mezinárodní aspekty vývoje lidské společnosti. Teorie her pak poskytuje vynikající rozlišovací rámec, jehož prostřednictvím je možné vyhodnocovat stále se měnící geopolitickou krajinu, a také poskytuje jakýsi dalekohled, jenž dává investorům možnost sledovat a reagovat na exogenní vlivy působící na pohyb cen v nejbližším období.“

I letošní ročník předznamenal průzkum, který každoročně provádí společnost Donath Business & Media ve spolupráci s poradenskou společností Herzmann. Cílem průzkumu tentokrát bylo zmapovat názory ekonomických a finančních odborníků na aktuální téma ruských a čínských investic v České republice, politiku ČNB, či na ekonomické dopady přílivu uprchlíků. „Oznámení ČNB z počátku února, že režim devizových intervencí bude pokračovat i v první polovině roku 2017, nebylo zřejmě pro finančníky a podnikatele překvapením. Většina respondentů našeho průzkumu (53,6 %) již před měsícem předpokládala, že ČNB do konce roku svou politiku nezmění. Průzkum také ukázal, že přibývá odborníků, kteří čekají rostoucí příliv čínských investic do České republiky. Takový názor zastává 86,6 % respondentů, o 12 procentních bodů více, než před rokem. V otázce ekonomických dopadů vlny uprchlíků na Evropu se téměř čtyři pětiny respondentů shodly, že Evropu čekají ekonomické problémy a zátěž,” shrnul závěry průzkumu Jan Herzmann ze společnosti Herzmann s.r.o., která na průzkumu spolupracovala. 

Témata: ekonomika

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky