Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolik firem v Čechách ovládají Američané?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Ve čtvrtém dílu seriálu o zahraničních investorech přichází na řadu země, která řadě Čechů leží v žaludku a kterou rádi pranýřují - Spojené státy americké. Co všechno tedy "Amíkům" u nás patří?

Pokud to vezmeme čistě papírově, podle dat ministerstva průmyslu a obchodu největší americkou investicí u nás je příspěvek společnosti Hill's Pet Nutrition.

Společnost, která v ČR investovala něco málo přes dvě a půl miliardy korun, je odnoží kosmetického gogantu Colgate-Palmolive. Nevyrábí ovšem zubní pasty a sprchové gely, ale krmení pro domácí mazlíčky jako jsou psi a kočky.

Druhou největší investicí v posledních letech je převzetí tradiční české značky Opavia nadnárodním koncernem Mondelez. Společnost, jejíž akvizice vyšla na více než dvě miliardy, nyní řeší poprask kolem piškotů, které se už nevyrábějí u nás, ale v sousedním Polsku.

Psali jsme:

Díky Japoncům má práci 28 tisíc Čechů. Co všechno jim patří?Korea mění Česko na velmoc automobilů. Sypou k nám miliardy

Do Čech nasypal peníze i hygienický gigant Kimberly Clark a nebo známý výrobce vrtaček a dalšího nářadí Black & Decker. Američané také ovládají GE (General Electric) Money Bank nebo pivovary Staropramen. Nově jim také bude patřit Plzeňský Prazdroj, který získala společnost Anheuser-Busch.

"Zvýšený zájem amerických investorů registrujeme především v oblasti hi-tech a na ni navazujících oborech. Nahrává tomu mimo jiné i měnový kurz, který se v nedávném období posunul o 40 procent ve prospěch investorů. Celkem u nás američtí investoři uskutečnili 197 projektů v celkové výši téměř 72 miliard korun," vypočítává ministr průmyslu Jan Mládek.

Témata:  USA Česko firmy

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy