Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Energetika stahuje evropský průmysl do mínusu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Podle dnes zveřejněných dat se evropskému průmyslu v srpnu příliš nedařilo. V celé EU výroba meziměsíčně poklesla o 0,3 %, v eurozóně dokonce o 0,5 %. Největší pokles přitom vykazuje energetika následovaná zbožím investičního charakteru. Informuje Petr Dufek z Investiční výzkumu Československé obchodní banky, a. s.

Největší meziměsíční pokles sice vykazuje český průmysl, avšak jak bylo zřejmé z tuzemských dat, šlo o výsledek dovolených v automobilkách, spíše než o změnu dosud velmi pozitivního trendu. Proto stálo za to věnovat pozornost meziročním číslům za poslední měsíc a ta byla extrémně příznivá jak z pohledu samotné výroby, tak nových zakázek.

Horší výsledek Německa rovněž není překvapivým, neboť koresponduje s dříve zveřejněnou statistikou, stejně jako lepší výsledek Francie. Vzhledem k dovoleným se však spíše podívejme, jak si vede evropský průmysl ve srovnání s loňským rokem.

Nadále platí, že v zemích mimo eurozónu jsou výsledky průmyslu obecně příznivější. Meziročně roste výroba o téměř dvě procenta, zatímco v zemích platících eurem jen o necelé jedno procento.

Naprostým rekordmanem z pohledu růstu výroby je i tentokrát Irsko s patnáctiprocentním tempem, následované Maltou a Lotyšskem. Na druhém konci spektra je Nizozemí s rychle se propadajícím průmyslem (-8,9 %), Estonsko a recesí vláčené Finsko.

Německo s tříprocentním a současně nadprůměrným růstem stále patří mezi premianty. Do plusu se tentokrát dostala i Francie a Itálie. Vzhledem k vývoji průmyslu a nakonec i celé ekonomiky obou posledně jmenovaných zemí však jde jen o velmi malý krůček k umazání ztrát, které jejich průmysl dokázal v posledních pěti letech nakumulovat.

Výroba průmyslu v EU dosahuje úrovně roku 2011 a stále zaostává za rekordy dosahovanými na sklonku roku 2008. Vzhledem k tomu, že se pozvolna začíná materializovat riziko v podobě klesající poptávky v Číně a dalších zemích BRIC, na motoristický trh teprve začíná doléhat problém emisí dieselových motorů a začíná se spekulovat o zpomalování americké ekonomiky, není výhled evropského průmyslu pro další měsíce až tak pozitivní.

Témata:  energetika ekonomika

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 12:55

Koupil jsem si prodlouženou záruku, nebo je to pojištění?

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na spotřební elektroniku, která bývá na poruchy náchylná. Někteří z nich však mohou být posléze nepříjemně překvapeni, když jim s reklamací nevyhoví, buď kvůli podmínkám smluvní záruky, nebo protože se vlastně vůbec nejedná o záruku, ale o pojištění. Na co by si měl spotřebitel pozor, než si za takovou nadstandardní službu připlatí?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy