Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vloni se prodalo nejvíce diamantových šperků v historii

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

80 miliard amerických dolarů (v přepočtu zhruba 1,9 bilionu korun). Takový byl objem všech celosvětově prodaných klenotů s diamanty v roce 2014 podle dat De Beers. Pro srovnání, tak velká částka by pokryla rozpočet České republiky na více než rok a půl. V meziročním srovnání vykázal rok 2014 celkem 3% růst. Podle ALO diamonds bude růst nejspíš pokračovat i letos v ČR i celosvětově, informuje ALO diamonds.

Hlavními tahouny rostoucích prodejů byly trhy v USA se 7% růstem, Čína (6 %) a Indie (3 %). Prodejům pomáhalo i více rozšířené vnímání diamantového šperku jako spolehlivého investičního nástroje, který v dlouhodobém horizontu přináší očekávané zhodnocení. Pokud by americký dolar v druhé polovině roku neposílil vůči měnám některých zemí, růst by celosvětově činil téměř 5 %.

Prudký růst poptávky v Číně a Indii

Srovnáme-li státy v pětiletém horizontu (2009 – 2014), největší růst v místních měnách vykázala Čína (14 %), Indie (10 %) a země Perského zálivu (Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty, Katar, Kuvajt, Omán a Bahrajn; 6 %). „Zejména v asijských zemích pomohla rostoucí poptávce sílící střední třída, která vnímá investici do diamantových šperků jako jednu z nejjistějších. Investice do klenotů tak vyvažují rizikovější ukládání peněz např. do akcií. Vnímání diamantových šperků jako jistoty potvrdilo i letošní chování Řeků,“ komentuje trh Ľubomír Macek, projektový manažer ALO diamonds. 

Zájem o diamantové investiční šperky roste i v ČR

Růst prodejů v roce 2014 hlásí i čeští prodejci. „V roce 2014 jsme celosvětově vykázali 14% růst obratu. Rostoucí zájem o investiční diamantové šperky pokračuje i v letošním roce. Za druhý kvartál 2015 nám obrat v Česku meziročně vzrostl o 30 %. Téměř celý obrat tvoří právě diamantové šperky,“ uvádí Ľubomír Macek..

Témata:  diamanty šperky

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.