Uprchlíci jako hrozba? Zpravodajec přiznal závažnou věc

Evropa čelí nejhorší utečenecké krizi od devadesátých let, kdy v bývalé Jugoslávii zuřily etnické války. Německo v tomto roce očekává nápor více než 800 000 uprchlíků. Při této příležitosti se objevily informace, že ultrakonzervativní islamisté volí nové způsoby, jak posílit své řady, a to právě pomocí uprchlíků.

Evropa zachraňuje uprchlíky
reklama

Přímo v Německu zkoušejí ultrakonzervativní islamisté naverbovat nové síly do svých řad - oslovují uprchlíky s tím, že jim v novém a neznámém prostředí pomohou, čímž si je chtějí zavázat pro následující spolupráci. Uvedl to šéf německé zpravdoajské služby BfV Hans-Georg Maassen pro regionální deník Rheinische Post.

"Podchytili jsme chování salafistů, vystupují jako filantropové či "pomocníci", navazují kontakty s uprchlíky, zvou je do mešit a tam se je pokoušejí naverbovat k teroristickým akcím."

Maassen nevidí hrozbu v tom, že by islámský stát zkusil vyslat do Německa či jiných zemí teroristické komando maskované za uprchlíky. Německé zpravodajské služby sledují pohyb vůdců a nemají žádný poznatek, že by k se k něčemu podobnému schylovalo.

Podle Maassena jsou uprchlické trasy pro teroristy svou povahou paradoxně příliš nebezpečné nebo by hrozilo větší procento případného odhalení.  

Bezpečnostní specialisté rovněž uvedli, že riziko skupin teroristů vyslaných ISIS do Evropy pod rouškou vlny přistěhovalců je dle jejich názoru podstatně nižší, než uvádějí někteří politici.

Loading...
Témata: uprchlíci

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky