Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko splňuje všechna kritéria pro přijetí eura

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Česká republika splňuje všechna ekonomická kritéria pro přijetí eura. Vyplynulo z aktuální analýzy Výzkumné služby Evropského parlamentu, na které jako první upozornil lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Ekonomické ukazatele říkají, že česká ekonomika je v dobré kondici. Tím, že jsme od roku 2004 členem Evropské unie, zavázali jsme se v přístupové smlouvě k přijetí této společné měny," upozorňuje na naše dobré hospodářské výsledky europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je členem kontrolního a rozpočtového výboru Evropského parlamentu.

Podle europoslance Zdechovského by však za současné situace bylo zavedení eura politická sebevražda. „Velká část Čechů je však proti. Podle průzkumu Eurobarametru je 70 % Čechů proti zavedení eura, pouze 29 % je pro," upozorňuje na další evropský výzkum Zdechovský.

Přijetí eura neznamená zdražení cen

Termín přijetí společné měny určuje vláda a členství je podmíněno splněním ekonomických a právních kritérií, které vymezila Maastrichtská smlouva. Jednotná měna s sebou nese odstranění kurzového rizika z většiny zahraničně obchodních transakcí, značnou výhodou je pozitivní vliv cenové transparentnosti na kvalitu konkurenčního prostředí, zlevnění bezhotovostního platebního styku se zahraničím, odstranění poplatků za výměnu měn, snazší cestování a v neposlední řadě také pobídka pro příliv zahraničních investic.

„Častým mýtem ohledně přijetí eura je to, že s eurem se automaticky zvednou ceny v obchodě. Je to opakovaně vyvrácený mýtus, který mají Češi a někteří euroskeptičtí politici uložený v hlavě, a není to v žádném případě pravda," dodává europoslanec Zdechovský. Přijetí eura by byla neutrální operace, při které budou jak ceny, tak mzdy i úspory přepočítány aktuálním koeficientem.

Témata:  ekonomika EUR

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.