15 tisíc uprchlíků do Česka? "Mimoň" Dienstbier se prý pomátl, reaguje poslanec

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier se domnívá, že by Česká republika měla přijmout více uprchlíků, než o kolika se hovoří v rámci kvót. Podle něj bychom byli schopni pojmout 7 až 15 tisíc uprchlíků. To se některým politikům nelíbí, jiní ale přiznávají, že Česko může opravdu přijmout více běženců.

Jiří Diesntbier
reklama

"Myslím, že bychom zvládli i násobná množství uprchlíků," uvedl dnes na tiskové konferenci ministr s odkazem na kvóty Evropské komise, která původně mluvila asi o 4 tisících uprchlíků pro Česko. Podle něj by země zvládla přijmout 7 až 15 tisíc uprchlíků. Reakce na jeho výrok jsou rozporuplné.

"Je fajn, že se konečně ministr pro lidská práva vyjádřil. Čísla jsou spekulativní. Důležitější jsou příčiny a jejich odstranění. 1) Stabilizace zemí, odkud přicházejí. 2) Pomoc v uprchlických táborech. 3) Zpřísnit ochranu Schengenského prostoru. 4) Vytvořit fungující návratovou politiku ekonomických běženců. Pak se bavme o počtech," reagoval na ministrova slova pro EuroZprávy.cz šéf lidovců a místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek.

"Ministr pro lidská práva Jiří Dientsbier dnes na tiskové konferenci prohlásil, že by Česká republika měla po odmítnutí kvót přijmout sedm tisíc uprchlíků, ale může to být i patnáct tisíc. Toto prohlášení je pro mě překvapivé. Vzhledem k tomu, že se jedná o ministra vlády Bohuslava Sobotky, vyzývám premiéra, aby otevřeně řekl, jaký počet uprchlíků se Česká republika chystá přijmout, jakým způsobem a odkud je bude vybírat, a jak bude s nimi následně probíhat azylové řízení," pozastavuje se předseda ODS Petr Fiala.

"Nezodpovězenou otázkou taktéž zůstává, kde chce pan Dienstbier tisícovky uprchlíků umístit, když současná kapacita azylových center je omezená. U takto důležitého tématu bych očekával jednotný postup vlády, nikoli individuální a rozporuplná vyjádření jednotlivých ministrů. Ukazuje se, že vláda nemá žádný plán, jak uprchlickou krizi řešit a hazarduje s bezpečností České republiky a jejich obyvatel. ODS již několikrát deklarovala ochotu pomoci lidem na útěku před hrůzami války. Poskytněme pomoc v uprchlických táborech, pomozme řešit situaci u nich doma. Nedělejme však pokrytecká prohlášení, která nepomohou nikomu a ničemu," dodal Fiala.

"Je to absolutní nesmysl, který nemá oporu v sociální demokracii. Problém nelze vyřešit kvótami. Navíc odpovědnost by měly převzít ty státy, které eskalaci uprchlické krize způsobily. Česká republika mezi nimi nebyla," uvedl pro EuroZprávy.cz poslanec za ČSSD Jeroným Tejc.

"Ministr Dienstbier svým vyjádřením, že jsme schopni přijmout až 15 tisíc migrantů, fakticky pozval uprchlíky do České republiky," uvedl na svém facebookovém profilu mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

"Česko může přijmout i více lidí než říkají kvóty, ale pouze za předpokladu, že budou příchozí prověřeni z hlediska bezpečnostních rizik a budou respektovat nejen naše zákony, ale i kulturní prostředí. Přivítala bych, kdybychom pomáhali zejména těm nejzranitelnějším a nejpronásledovanějším," sdělila serveru EuroZprávy.cz předsedkyně podvýboru pro migraci a azylovou politiku Helena Langšádlová (TOP 09).

"Toto jednání je už opravdu příliš a připadá mi, že se ministr Dienstbier definitivně zbláznil. Absolutně odmítám jeho dnešní návrh, že prý není problém ihned zaměstnat tisíce uprchlíků, že každý ihned po příchodu dostane právní pomoc a to ve svém rodném jazyce, a že by uprchlíci neměli být zadržováni v detenčních zařízeních, ale měli by mít volný pohyb," uvedl pro EuroZprávy.cz předseda SPD Tomio Okamura.

"Pokud má pan Dienstbier a tato vláda ihned tisíce volných pracovních míst, proč je ihned nenabídne nejchudším českým nezaměstnaným včetně nezaměstnaných Romů? Pokud je pan Dienstbier ochotný platit právní pomoc potřebným, tak ať ji přednostně ihned poskytne českým obětem exekutorů, státního aparátu a justiční mafie. Pokud má mít volný pohyb člověk, který porušil zákon a protiprávně, tedy nelegálně, překročil několikery státní hranice, tak mi uniká logika pan Dientsbiera, jelikož podle této pomatené logiky by tedy také ostatní pachatelé trestných činů neměli být drženi ve vazbě nebo vězení?" dodal.

"Panu ministrovi ubývají šílenci, co jsou ochotni ho volit, a tak doufá, že to dožene muslimskými přistěhovalci. Pokud hosty, které pan ministr zve, ubytuje u sebe a bude si je sám živit ze svých peněz, a zajistí, ze ani oni a ani jejich potomci tu nebudou vraždit, ani vypalovat obchody, tak prosím, ať si je sám za svoje u sebe doma ubytuje. Ale v reálu pan ministr zve, ale my všichni máme platit účet. Řekl bych, že to je dost vyčurané a nemorální," doplnil Okamura.

"Ve srovnání s ostatními zeměmi je to zanedbatelné číslo. Ale o licitaci o drobné nejde. V 50. letech (Řecko) i v 90. letech (Jugoslávie) jsme zvládli víc. Ale nyní jde daleko více o řešení příčin než spekulovat pod nátlakem Německa o sdílených počtech v tak dynamicky se vyvíjející situaci. Měli bychom se s ministrem Chovancem dohodnout o celkovém přístupu," řekl serveru EuroZprávy.cz poslanec za KSČM Jiří Dolejš.

"Ten mimoň, který je členem vlády ČR se buď už opravdu pomátl, nebo plní úkoly, které jako občan USA dostává. Pro mě definitivně skončil!!!" reagoval komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.

"Myslím, že o tom číslu 7000 se velmi věcně diskutuje. Nicméně osobně považuji za nevhodné, pokud teď před jednáním ministrů vnitra někdo vykřikuje naše pozice a nepočká na koordinaci v rámci V4," sdělil nám europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

"Pan ministr Dienstbier má americké občanství, tak svým prohlášením asi myslel, že by těch 15 000 imigrantů mělo přijmout USA!! Jinak si jeho, absolutně nezodpovědné prohlášení nedokážu vysvětlit. V době, kdy odmítáme příliv uprchlíků, kdy bojujeme proti kvotám, přichází ministr Dienstbier s tímto návrhem. A jak je vidět, bez jakékoli konzultace. Ptám se - konzultoval toto číslo alespoň s ministrem vnitra, který je jeho stranickým kolegou? Mluví za sebe nebo za vládu?? Je tu varovný příklad Německa, kdy kancléřka Merkelová pozvala všechny Syřany a vyvolal tím takový příval utečenců, že následně musela vláda začít hlídat hranice. V situaci, kdy nejsme schopni zastavit příval běženců, kteří se valí do Evropy, mimo její území, je uvádění jakýchkoli čísel a nabídek nebezpečné, protože zvyšuje motivaci migrantů vydat se na cestu," uvedl pro EuroZprávy.cz 1. místopředseda strany Úsvit – Národní koalice Marek Černoch.

"Určitě je potřeba pomoci lidem v nouzi. Ovšem podobné zvací výroky jsou nezodpovědné. Což je příklad Německa. Nejdříve otevřená náruč, dnes uzavírání hranic. Nejhorší je vyvolat očekávání, která se pak nenaplní. A navíc je tento výrok Jirky Dienstbiera v rozporu s politikou naší vlády, jejímž je členem," reagoval pro EuroZprávy.cz senátor Zdeněk Škromach.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky